Արգենտինայում ուժեղ սառնամանիքը զոհերի պատճառ է դարձել (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Արգենտինան վերջին օրերին բախվում է բացառիկ ուժեղ ձմեռային սառնամանիքի ալիքի, որը խախտել է տասնամյակների ջերմաստիճանային ռեկորդները և արդեն պատճառ դարձել առնվազն 9 մարդու մահվան․ հաղորդում է Proyecto 7 հումանիտար կազմակերպությունը։
Բուենոս Այրեսում չորեքշաբթի առավոտյան գրանցվել է -1,9°C ջերմաստիճան՝ ամենացածրը վերջին 34 տարում։ Մայրաքաղաքից 25 կմ հեռավորության վրա գտնվող Էլ Պալոմարում գրանցվել է -7,4°C, ինչը ամենացածր ցուցանիշն է այնտեղ 58 տարվա ընթացքում։
Նույնիսկ Ատլանտյան ափի որոշ քաղաքներում, օրինակ՝ Միրամարում, որտեղ ձյուն չէր տեղացել արդեն 12 տարի, այս շաբաթ ձյուն է արձանագրվել։
Առավել ցուրտ վայրն այս օրերին եղել է Մակինչաոն՝ փոքրիկ բնակավայր Պատագոնիայում (3000 բնակիչ), որտեղ ջերմաստիճանը տատանվել է -12°C-ից մինչև -18°C։
Հետազոտողներ և կամավորականներ նշում են, որ անցած 10 օրը ցրտից մահացել է առնվազն 9 մարդ, հիմնականում՝ անօթևաններ։ Այդ տվյալները սակայն դեռ պաշտոնապես չեն հաստատվել իշխանությունների կողմից։

Argentina has been experiencing a freezing winter in recent days, breaking decades-old temperature records and killing at least nine people, according to the humanitarian organization Proyecto 7.
Buenos Aires recorded a low of -1.9°C on Wednesday morning, the lowest temperature in 34 years. El Palomar, 25 kilometers from the capital, recorded a low of -7.4°C, the lowest temperature there in 58 years.
Even some cities on the Atlantic coast, such as Miramar, which had not seen snow in 12 years, have experienced snowfall this week.
The coldest place in recent days has been Macinchao, a small town in Patagonia (population 3,000), where temperatures ranged from -12°C to -18°C.
Researchers and volunteers say at least nine people, mostly homeless people, have died from the cold in the past 10 days. However, this data has not yet been officially confirmed by the authorities.