Բաքվում ՌԴ դեսպանին բողոքի նոտա է փոխանցվել և մի շարք պահանջներ
Բաքվում ՌԴ դեսպան Միխայիլ Եվդոկիմովը կանչվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ, նրան բողոք են հայտնել ռուսական կողմի ոչ բարեկամական գործողությունների և քայլերի կապակցությամբ, որոնք վնասում են երկու երկրների հարաբերություններին։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Արազ Ազիմովի հետ հանդիպման ժամանակ ռուսական կողմին բողոքի նոտա է ներկայացվել երկու երկրների հարաբերություններին վնաս հասցնող ոչ բարեկամական գործողությունների և քայլերի կապակցությամբ։
Նշվում է, որ Եկատերինբուրգում տեղի ունեցածի վերաբերյալ Ռուսաստանի կողմից արված բացատրությունը հակասել է փորձաքննության եզրակացություններին և զոհվածների մարմինների վրա բռնության հետքերի առկայությանը։
Ադրբեջանը ռուսական կողմից ակնկալել է օրենքի խախտումների բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննություն։ Ընդգծվել է նաև, որ Ադրբեջանի դիրքորոշումն այս հարցում չի կարող դիտարկվել որպես միջամտություն Ռուսաստանի ներքին գործերին։
«Սպուտնիկ Ադրբեջանի» գրասենյակում իրականացված գործողությունների վերաբերյալ ռուսական կողմի հաղորդումներն անհիմն են համարվել։ Ընդգծվել է, որ այդ միջոցառումներն իրականացվել են Ադրբեջանի օրենսդրությանը լիովին համապատասխան, և ներկայումս շարունակվում են քննչական միջոցառումները։
Ռուսաստանի օդային տարածքում խոցված Azerbaijan Airlines ավիաընկերությանը պատկանող ինքնաթիռի միջադեպից հետո Ադրբեջանը Ռուսաստանից ակնկալել է լիարժեք և թափանցիկ հետաքննություն, մեղավորների հայտնաբերում և պատժում, ինչպես նաև տուժածներին փոխհատուցումների վճարում։ Այս քայլերը դիտարկվել են որպես չափազանց կարևոր երկկողմ հարաբերություններում բացասական մթնոլորտի վերացման համար։

A note of protest and several demands were delivered to the Russian Ambassador in Baku.
The Russian Ambassador to Baku, Mikhail Evdokimov, was summoned to the Azerbaijani Foreign Ministry, where a complaint was filed regarding the unfriendly actions and steps taken by the Russian side, which harm relations between the two countries.
The report states that during a meeting with Azerbaijani Deputy Foreign Minister Araz Azimov, a note of protest was presented to the Russian side regarding unfriendly actions and steps that harm relations between the two countries.
It is noted that the explanation given by Russia regarding the events in Yekaterinburg contradicted the conclusions of the expert examination and the presence of traces of violence on the bodies of the victims.
Azerbaijan expected a comprehensive and objective investigation into the law violations by the Russian side. It was also emphasized that Azerbaijan’s position on this issue cannot be considered as interference in Russia’s internal affairs.
The reports of the Russian side regarding the actions carried out at the Sputnik Azerbaijan office were considered unfounded. It was emphasized that these measures were carried out in full accordance with Azerbaijani legislation, and investigative measures are currently ongoing.
Following the incident involving the downing of an Azerbaijan Airlines plane in Russian airspace, Azerbaijan has been demanding from Russia a complete and transparent investigation, the identification and punishment of those responsible, and compensation for the victims. These steps have been seen as crucial to de-escalating the hostile atmosphere in bilateral relations.