Ուկրաինայի ԱԳՆ է կանչվել ԱՄՆ գործերի հավատարմատարը
Ինչպես հաղորդում են Ուկրաինայի ԱԳՆ-ից՝ Ամերիկացի դիվանագետի հետ զրույցի առանցքային թեման դարձել է ԱՄՆ ռազմական օգնությունը և երկու պետությունների պաշտպանական համագործակցությունը Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի դեմ ագրեսիայի ֆոնին:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Մարիաննա Բեցան շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ին՝ Ռուսաստանի լայնամասշտաբ ներխուժման սկզբից ի վեր ցուցաբերած աջակցության համար և ընդգծել նախկինում հատկացված պաշտպանական փաթեթների մատակարարման շարունակման կրիտիկական կարևորությունը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության ամրապնդմանը:
Ընդգծվել է, որ Ուկրաինայի պաշտպանական կարողությունների աջակցությամբ ցանկացած ուշացում կամ հապաղում միայն կխրախուսի ագրեսորին՝ շարունակել պատերազմն ու ահաբեկչությունը, ոչ թե խաղաղություն փնտրել:

МИД Украины вызвал временного поверенного в делах США Джона Гинкеля.
Как сообщает МИД Украины, ключевой темой беседы с американским дипломатом стала военная помощь США и оборонное сотрудничество двух государств на фоне агрессии России против Украины.
Заместитель министра иностранных дел Марианна Беца поблагодарила Соединенные Штаты за поддержку с начала полномасштабного вторжения России и подчеркнула исключительную важность продолжения поставок ранее выделенных оборонных пакетов, уделив особое внимание укреплению противовоздушной обороны Украины.
Было подчеркнуто, что любая задержка или промедление в поддержке обороноспособности Украины лишь поощрят агрессора продолжать войну и терроризм, а не стремиться к миру.