Ուկրաինայի ԱԳՆ է կանչվել ԱՄՆ գործերի հավատարմատարը
Ինչպես հաղորդում են Ուկրաինայի ԱԳՆ-ից՝ Ամերիկացի դիվանագետի հետ զրույցի առանցքային թեման դարձել է ԱՄՆ ռազմական օգնությունը և երկու պետությունների պաշտպանական համագործակցությունը Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի դեմ ագրեսիայի ֆոնին:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Մարիաննա Բեցան շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ին՝ Ռուսաստանի լայնամասշտաբ ներխուժման սկզբից ի վեր ցուցաբերած աջակցության համար և ընդգծել նախկինում հատկացված պաշտպանական փաթեթների մատակարարման շարունակման կրիտիկական կարևորությունը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության ամրապնդմանը:
Ընդգծվել է, որ Ուկրաինայի պաշտպանական կարողությունների աջակցությամբ ցանկացած ուշացում կամ հապաղում միայն կխրախուսի ագրեսորին՝ շարունակել պատերազմն ու ահաբեկչությունը, ոչ թե խաղաղություն փնտրել:

The Ukrainian Foreign Ministry has summoned the US Charge d’Affaires in the country, John Ginkel.
As reported by the Ukrainian Foreign Ministry, the key topic of the conversation with the American diplomat was US military assistance and defense cooperation between the two states against the backdrop of Russia’s aggression against Ukraine.
Deputy Foreign Minister Marianna Betsa thanked the US for the support it has provided since the beginning of Russia’s large-scale invasion and emphasized the critical importance of continuing the supply of previously allocated defense packages, with a special focus on strengthening Ukraine’s air defense.
It was emphasized that any delay in supporting Ukraine’s defense capabilities will only encourage the aggressor to continue the war and terrorism, rather than seek peace.