Թրամփը հանել է ՖԻԴԵ-ի նախկին նախագահի դեմ պատժամիջոցները
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 1-ից չեղարկել է Սիրիայի դեմ պատժամիջոցները, որոնցից առաջինը սահմանվել էր 2004 թվականին: Արդյունքում, «սև ցուցակներից» հեռացվել է շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻԴԵ) նախկին նախագահ, Կալմիկիայի նախկին ղեկավար Կիրսան Իլյումժինովը: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը։
«Ես այդ որոշումն ընկալում եմ որպես լուրջ ազդանշան ԱՄՆ ղեկավարության և անձամբ նախագահ Թրամփի շահագրգռվածության մասին՝ փոխելու մեր երկրի հետ հարաբերությունների բնույթը»,- ասել է Իլյումժինովը:
Իլյումժինովին 2015 թվականին մեղադրել էին Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի ռեժիմին աջակցելու մեջ։ Այն ժամանակ նրա ակտիվները ԱՄՆ տարածքում սառեցվել էին։

US President Donald Trump has lifted sanctions against Syria, the first of which were imposed in 2004, effective July 1. As a result, Kirsan Ilyumzhinov, the former president of the International Chess Federation (FIDE) and the former head of Kalmykia, was removed from the “blacklists.” The US Treasury Department stated this matter.
“I perceive this decision as a serious signal about the interest of the US leadership and President Trump personally in changing the nature of relations with our country,” Ilyumzhinov said.
Ilyumzhinov was accused in 2015 of supporting the regime of Syrian President Bashar Assad. At that time, his assets in the United States were frozen.