Միջուկային օբյեկտները լուրջ և խիստ վնասվել են. Արաղչի
Իրանի միջուկային օբյեկտները լուրջ վնասվածքներ են ստացել ԱՄՆ-ի հարվածների հետևանքով: Այս մասին հայտարարել Է հանրապետության ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին։
«Ոչ ոք հստակ չգիտի, թե ինչ է տեղի ունեցել Ֆորդոյում։ Ընդ որում, այս պահին մենք գիտենք, որ օբյեկտները լուրջ և խիստ վնասվել են։ Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպությունը ներկայումս գնահատում և վերլուծություն է իրականացնում կառավարությանը», - ասել է նա CBS News-ին տված հարցազրույցում:
Դիվանագետի խոսքով՝ վնասի չափերի վերաբերյալ դեռ հստակ տեղեկատվություն չկա: «Մենք պետք է սպասենք գնահատականներին՝ հնարավոր է արդյոք վերագործարկել միջուկային օբյեկտները, թե ոչ», - նշել է նա:
Ըստ նրա՝ նույնիսկ Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի կրոնական ֆեթվայի համաձայն՝ միջուկային զենքը տեղ չունի Իրանի պաշտպանական դոկտրինում, այն արգելված է կրոնական տեսանկյունից նույնպես», - հավելել է Արաղչին:

Nuclear facilities have been seriously and severely damaged. Araghchi
The Islamic Republic of Iran's Foreign Minister, Abbas Araghchi, announced that US strikes have seriously damaged Iran's nuclear facilities.
"Nobody knows for sure what happened at Fordow. At the same time, we currently know that the facilities were severely damaged. The Atomic Energy Organization of Iran is currently conducting an assessment and analysis for the government," he said in an interview with CBS News.
According to the diplomat, there is no clear information yet on the extent of the damage. "We have to wait for assessments on whether it is possible to restart the nuclear facilities or not," he noted.
According to him, even according to the religious fatwa of the Supreme Leader of the Islamic Revolution, Ayatollah Ali Khamenei, nuclear weapons have no place in Iran's defense doctrine, they are forbidden from a religious point of view as well," Araghchi added.