Տևական ընդմիջումից հետո տեղի է ունեցել Մակրոն-Պուտին հեռախոսազրույց
Տևական ընդմիջումից հետո հեռախոսազրույց են ունեցել Ֆրանսիայի և ՌԴ նախագահներ Էմանուել Մակրոնը և Վլադիմիր Պուտինը։ Պետությունների ղեկավարները մանրամասն քննարկել են Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը՝ իրանա-իսրայելական դիմակայության և իրանական միջուկային օբյեկտներին ամերիկյան հարվածների համատեքստում։ Այս մասին տեղեկացնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Վլադիմիր Պուտինը և Էմանուել Մակրոնը նշել են Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի՝ որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​անդամների, հատուկ պատասխանատվությունը խաղաղության և անվտանգության պահպանման գործում, այդ թվում՝ Մերձավոր Արևելքում, ինչպես նաև միջուկային զենքի չտարածման համաշխարհային ռեժիմի պահպանման գործում։ Այս առումով ընդգծվել է Թեհրանի՝ խաղաղ միջուկային էներգիա զարգացնելու օրինական իրավունքը հարգելու և միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները շարունակելու, այդ թվում՝ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հետ համագործակցության կարևորությունը։
Առաջնորդները հանդես են եկել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ճգնաժամը, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում առկա այլ հակասությունները լուծելու օգտին՝ բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական ​​միջոցներով։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել շփումները՝ դիրքորոշումների հնարավոր համաձայնեցման նպատակով։
Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը քննարկելիս Վլադիմիր Պուտինը հիշեցրել է, որ ուկրաինական հակամարտությունը արևմտյան պետությունների քաղաքականության ուղղակի հետևանք է, որոնք տարիներ շարունակ անտեսել են Ռուսաստանի անվտանգության շահերը, ստեղծել հակառուսական կամուրջ Ուկրաինայում, հանդուրժել ռուսախոս բնակիչների իրավունքների խախտումները և այժմ վարում են ռազմական գործողությունները երկարաձգելու քաղաքականություն՝ Կիևի ռեժիմը սնելով տարբեր ժամանակակից զենքերով։
Խաղաղ կարգավորման հեռանկարների մասին խոսելով՝ Ռուսաստանի նախագահը հաստատել է հնարավոր համաձայնագրերի հիմնարար մոտեցումները, որոնք պետք է լինեն համապարփակ և երկարաժամկետ, նախատեսեն ուկրաինական ճգնաժամի արմատական ​​պատճառների վերացումը և հիմնված լինեն նոր տարածքային իրողությունների վրա։ Վլադիմիր Պուտինի և Էմանուել Մակրոնի զրույցը բովանդակալից էր։

After a long break, French President Emmanuel Macron and Russian President Vladimir Putin had a telephone conversation. The heads of state discussed in detail the situation in the Middle East in the context of the Iranian-Israeli confrontation and American strikes on Iranian nuclear facilities. The Kremlin press service reported this.
Vladimir Putin and Emmanuel Macron emphasized the special responsibility of Russia and France, as permanent members of the UN Security Council, in maintaining peace and security, including in the Middle East, as well as in upholding the global non-proliferation regime of nuclear weapons. In this regard, the importance of respecting Tehran's legitimate right to develop peaceful nuclear energy and continuing its obligations under the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons, including cooperation with the International Atomic Energy Agency, was emphasized.
The leaders spoke in favor of resolving the crisis over Iran's nuclear program, as well as other conflicts in the Middle East, exclusively through political and diplomatic means. An agreement was reached to continue contacts with a view to possible coordination of positions.
Discussing the situation in Ukraine, Vladimir Putin recalled that the Ukrainian conflict is a direct consequence of the policy of Western states, which for years have ignored Russia's security interests, created an anti-Russian bridgehead in Ukraine, tolerated violations of the rights of Russian-speaking residents, and are now pursuing a policy of prolonging hostilities, supplying the Kiev regime with various modern weapons.
Speaking about the prospects for a peaceful settlement, the Russian President confirmed the fundamental approaches to possible agreements, which should be comprehensive and long-term, provide for the elimination of the root causes of the Ukrainian crisis, and be based on new territorial realities. The conversation between Vladimir Putin and Emmanuel Macron was substantive.