ԱՄՆ-ը պետք է բացառի Իրանի դեմ հետագա հարվածները. փոխնախարար
ԱՄՆ-ը պետք է բացառի Իրանի դեմ հետագա հարվածները, եթե ցանկանում է վերսկսել դիվանագիտական ջանքերը. BBC-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Մաջիդ Թախթ-Ռավանչին։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը միջնորդների միջոցով Թեհրանին հայտնել է բանակցությունների սեղանի շուրջ վերադառնալու իր ցանկության մասին, սակայն «չի պարզաբանել իր դիրքորոշումը շատ կարևոր հարցի»՝ հետագա հարձակումների վերաբերյալ։
Թախթ-Ռավանչին նաև հայտարարել է, որ Իրանը կպնդի խաղաղ նպատակներով ուրան հարստացնելու հնարավորության վրա և հերքել է հրապարակումները, թե իր երկիրը գաղտնի ձգտում է միջուկային ռումբ ստեղծել։
Փոխնախարարի խոսքով՝ Իրանին «արգելվել է միջուկային նյութերի մատչելիությունը» իր հետազոտական ծրագրի համար, ուստի նա ստիպված է «ինքնուրույն գործել»։
«Հարստացման մակարդակը կարելի է քննարկել, ծավալները կարելի է քննարկել, բայց ասել, որ դուք չպետք է հարստացնեք ուրան, որ պետք է ունենաք զրոյական հարստացում, իսկ եթե համաձայն չեք, մենք Ձեզ կռմբակոծենք՝ սա ջունգլիների օրենք է»,- ասել է նա։

The United States must rule out further strikes against Iran if it wants to resume diplomatic efforts, Iranian Deputy Foreign Minister Majid Takht-Ravanchi said in an interview with the BBC.
He said the administration of US President Donald Trump has conveyed to Tehran through mediators its desire to return to the negotiating table but has "not clarified its position on a critical issue" – further strikes.
Takht-Ravanchi also said Iran would insist on the possibility of enriching uranium for peaceful purposes and denied reports that his country was secretly seeking to create a nuclear bomb.
He said that US President Donald Trump's administration has informed Tehran through mediators of its desire to return to the negotiating table but "has not clarified its position on a critical issue" - namely, further attacks.
Takht-Ravanchi also said that Iran will insist on the possibility of enriching uranium for peaceful purposes and denied reports that his country is secretly seeking to create a nuclear bomb.
According to the deputy minister, Iran has been "denied access to nuclear materials" for its research program, so it has to "act independently."
"The level of enrichment can be discussed, the volumes can be discussed, but to say that you should not enrich uranium that you should have zero enrichment and if you do not agree, we will bomb you - this is the law of the jungle," he said.
"The level of enrichment can be discussed, the volumes can be discussed, but to say that you should not enrich uranium that you should have zero enrichment and if you don't agree, we will bomb you - this is the law of the jungle," he said.