Իրանի միջուկային օբյետներին հարվածների մասշտաբը չի համապատասխանում Թրամփի վարկածին
Washington Post-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ-ն գաղտնալսել Է Իրանի պաշտոնյաների մասնավոր հեռախոսազրույցները: Դրանց բովանդակության համաձայն՝ երկրի միջուկային օբյեկտների վրա հարձակման արդյունքները չեն համապատասխանում Դոնալդ Թրամփի այն վարկածին, որ Իրանի միջուկային ծրագիրն «ավարտվել է կամ «տասնյակ տարիներ հետ է մղվել»: WP-ի տվյալներով՝ ինչպես ավիահարվածների մասշտաբները, այնպես էլ ամերիկյան կողմից Իրանին հասցված վնասը զգալիորեն չափազանցված են։
Նույն վարկածին հավատարիմ է նաև ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավար Ռաֆայել Գրոսին, ինչի մասին նա հայտարարել Է CBS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Իր հերթին Սպիտակ տունը չի հերքում, որ այդ մասնավոր խոսակցությունները գաղտնալսվել են։ Այնուամենայնիվ, Թրամփի խոսնակ Քերոլայն Լիվիթը կտրուկ է արձագանքել տեղեկատվությանը։
«Ամոթալի է, որ Washington Post-ը տարածում է տեղեկատվությունն առանց համատեքստի՝ դրանով իսկ օգնելով մարդկանց հանցագործություններ կատարել: Իրանի միջուկային ծրագիրն ավարտված է», - նա կրկին ընդգծել է ԱՄՆ պաշտոնական վարկածը:

According to the Washington Post, the United States has intercepted private phone conversations of Iranian officials. According to their content, the results of the attack on the country's nuclear facilities do not correspond to Donald Trump's version that Iran's nuclear program is "over or has been "set back decades." According to WP, both the scale of the airstrikes and the damage inflicted on Iran by the Americans are significantly exaggerated.
The head of the IAEA, Rafael Grossi, also adheres to the same version, which he stated in an interview with CBS.
In turn, the White House does not deny that these private conversations were intercepted. However, Trump's spokeswoman, Caroline Leavitt, sharply reacted to the information.
"It is shameful that the Washington Post is spreading information without context, thereby helping people commit crimes. Iran's nuclear program is over," she once again emphasized the official US version.