Թեհրանը չի պատրաստվում դադարեցնել ուրանի հարստացումը
Իրանն իրավունք ունի հարստացնել ուրանը և չի պլանավորում դադարեցնել այդ գործունեությունը։ Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում Իսլամական Հանրապետության մշտական ​​ներկայացուցիչ Ամիր Սաիդ Իրավանին՝ ամերիկյան CBS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Ինչպես ընդգծել է դիվանագետը, ուրանի հարստացման գործունեությունն Իրանի «անքակտելի իրավունքն» է՝ համաձայն Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի:
«Եվ մենք ցանկանում ենք իրացնել այս իրավունքը։ Կարծում եմ՝ հարստացումը երբեք չի դադարեցվի»,- հավելել է նա՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Թեհրանը մտադի՞ր է վերսկսել ուրանի հարստացումը։
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին ավելի վաղ CBS-ին տված հարցազրույցում նշել էր, որ Իրանը պահպանել է միջուկային ծրագրի որոշ բաղադրիչներ և կարող է վերսկսել ուրանի հարստացումը մի քանի ամսվա ընթացքում։ Նրա խոսքով՝ Իրանը Ֆորդոյում, Նաթանզում և Սպահանում «որոշակի չափով ունեցել և դեռևս ունի ուրանի վերամշակման, փոխակերպման և հարստացման հզորություններ»։ Ինչպես հավելել է Գրոսսին, այդ հզորությունները «մեծ մասամբ ոչնչացված են», բայց «ինչ-որ բան մնում է»։

Иран имеет право обогащать уран и не планирует прекращать эту деятельность. Об этом заявил постоянный представитель Исламской Республики при ООН Амир Саид Иравани в интервью американскому телеканалу CBS.
Как подчеркнул дипломат, деятельность по обогащению урана является «неотъемлемым правом» Ирана в соответствии с Договором о нераспространении ядерного оружия.
«И мы хотим реализовать это право. Я думаю, что обогащение никогда не будет остановлено», — добавил он, отвечая на вопрос, намерен ли Тегеран возобновить обогащение урана.
Генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси ранее в интервью CBS отметил, что Иран сохранил некоторые компоненты своей ядерной программы и может возобновить обогащение урана в течение нескольких месяцев. По его словам, в Фордо, Натанзе и Исфахане Иран «в определенной степени имел и до сих пор имеет возможности для переработки, конверсии и обогащения урана». Как добавил Гросси, эти мощности «в значительной степени уничтожены», но «кое-что осталось».