Ադրբեջանը չեղարկել է Ռուսաստանի հետ կապված մշակութային միջոցառումները
Ադրբեջանում չեղարկել է մշակութային բոլոր միջոցառումները, այդ թվում՝ Ռուսաստանի պետական ​​և մասնավոր հաստատությունների կողմից նախատեսված համերգները, փառատոները, ներկայացումները, ցուցահանդեսները։ Այս մասին ասվում է Ադրբեջանի մշակույթի նախարարության հայտարարության մեջ։
«Հաշվի առնելով Եկատերինբուրգում Ռուսաստանի իրավապահ մարմինների կողմից էթնիկ հողի վրա ադրբեջանցիների նկատմամբ կատարված ցուցադրական, նպատակային և դատական ​​​​չարաշահումները, սպանություններն ու բռնության ակտերը, ինչպես նաև այն փաստը, որ նման դեպքերը վերջերս դարձել են պարբերաբար, չեղարկվում են Ռուսաստանի պետական ​​և մասնավոր հաստատությունների կողմից Ադրբեջանում նախատեսված մշակութային միջոցառումները, այդ թվում՝ համերգները, փառատոները, ներկայացումները, ցուցահանդեսները»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Գերատեսչությունը նշել է, որ նախապես տոմսեր գնած քաղաքացիները կարող են կապ հաստատել համապատասխան վաճառքի կետերի և առցանց հարթակների հետ՝ գումարը վերադարձնելու համար։
Բացի այդ, Միլլի Մեջլիսի առաջին փոխնախագահ Ալի Ահմեդովի գլխավորած պատվիրակությունը չի մասնակցի Մոսկվայում կայանալիք Ադրբեջանի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 23-րդ նիստին՝ նույն պատճառով, հայտնել է Միլլի Մեջլիսի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն խոր մտահոգություն էր հայտնել հունիսի 27-ի առավոտյան Եկատերինբուրգում Ադրբեջանի տների վրա Ռուսաստանի ԱԴԾ-ի կողմից կատարված խուզարկությունների կապակցությամբ, որոնց արդյունքում զոհվել էին ադրբեջանցիներ, ոմանք ստացել էին ծանր մարմնական վնասվածքներ, ինը մարդ ձերբակալվել էր։ Ադրբեջանում ՌԴ հավատարմատարը կանչվել էր ԱԳՆ։

В Азербайджане отменены все культурные мероприятия, включая концерты, фестивали, спектакли и выставки, запланированные государственными и частными учреждениями России. Об этом говорится в заявлении Министерства культуры Азербайджана.
«Учитывая демонстративные, целенаправленные и судебные злоупотребления, убийства и акты насилия, совершенные правоохранительными органами России в отношении азербайджанцев на этнической почве в Екатеринбурге, а также тот факт, что подобные случаи в последнее время стали регулярными, отменяются культурные мероприятия, запланированные государственными и частными учреждениями России в Азербайджане, включая концерты, фестивали, спектакли и выставки», — сказано в заявлении.
Ведомство уточнило, что граждане, заранее приобретшие билеты, могут связаться с соответствующими точками продаж и онлайн-платформами для возврата средств.
Кроме того, делегация во главе с первым заместителем председателя Милли Меджлиса Али Ахмедовым не примет участия в 23-м заседании межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Азербайджаном и Российской Федерацией, которое должно состояться в Москве, по той же причине, сообщила пресс-служба и отдел по связям с общественностью Милли Меджлиса.
Ранее МИД Азербайджана выразил глубокую озабоченность в связи с обысками, проведенными ФСБ России утром 27 июня в домах азербайджанцев в Екатеринбурге, в результате которых погибли люди, некоторые получили тяжелые телесные повреждения, а девять человек были задержаны. Посол России в Азербайджане был вызван в МИД.