Իրանում ՄԱԳԱՏԷ-ի առաքելությունը պետք է վերսկսվի․ Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ասել է Իրանում Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) առաքելությունը վերսկսելու անհրաժեշտության մասին։
«Այսօր ես ևս մեկ հեռախոսազրույց ունեցա Իրանի նախագահի հետ։ Ես նրան հորդորեցի միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի շրջանակին հետևելու և ՄԱԳԱՏԷ-ի աշխատանքն Իրանում հնարավորինս շուտ վերսկսելու անհրաժեշտության մասին՝ միջուկային ծրագրի անհրաժեշտ թափանցիկությունն ապահովելու համար»,- գրել է Ֆրանսիայի առաջնորդը X-ում։
Նա նաև Փեզեշքիանին կոչ է արել վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ «Իրանի միջուկային և բալիստիկ ծրագրերի հետ կապված հարցերը լուծելու համար»։ Բացի այդ, Մակրոնը ընդգծել է «հրադադարը հարգելու անհրաժեշտությունը»։

IAEA mission in Iran must be resumed. Macron
French President Emmanuel Macron spoke by phone with Iranian President Massoud Pezeshkian about the need to resume the International Atomic Energy Agency (IAEA) mission in Iran.
“Today, I had another phone conversation with the Iranian president. I urged him to adhere to the framework of the Non-Proliferation Treaty and to resume the IAEA’s work in Iran as soon as possible to ensure the necessary transparency of the nuclear program,” the French leader wrote in X.
He also called on Pezeshkian to return to the negotiating table “to resolve issues related to Iran’s nuclear and ballistic programs.” In addition, Macron stressed “the need to respect the ceasefire.”