ԱՄՆ-ն վերացնում է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները, որոնք խոչընդոտել էին Պակշ II ԱԷԿ-ի նախագծին
Միացյալ Նահանգները չեղարկել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները, որոնք խոչընդոտում էին Հունգարիայում «Ռոսատոմ» նախագծի շրջանակներում «Պակշ-2» ատոմակայանի կառուցմանը։ Այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի արտաքին գործերի և արտաքին տնտեսական հարաբերությունների նախարար Պետեր Սիյարտոն։
Նա հիշեցրել է, որ 2024 թվականի նոյեմբերին ԱՄՆ այն ժամանակվա նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը պատժամիջոցներ է կիրառել «Գազպրոմբանկի» դեմ, որի միջոցով ֆինանսավորվել է «Պակշ-2» ատոմակայանի նախագիծը։
«Բարեբախտաբար, հունվարից ի վեր Վաշինգտոնում գտնվող Սպիտակ տանը գտնվում է նախագահ [Դոնալդ Թրամփը], ով Հունգարիային համարում է բարեկամ։ Դրա հիման վրա ԱՄՆ կառավարությունը չեղարկել է «Պակշ» ատոմակայանում ներդրումների վրա դրված պատժամիջոցները», - ասել է Սիյարտոն, որի հայտարարությունը հեռարձակվել է M1 հեռուստաալիքով։

The United States has lifted sanctions against Russia that had been preventing the construction of the Paks-2 nuclear power plant in Hungary as part of the Rosatom project, Hungarian Minister of Foreign Affairs and Foreign Economic Relations Péter Szijjarto announced.
He recalled that in November 2024, the administration of then-US President Joe Biden imposed sanctions on Gazprombank, through which the Paks-2 nuclear power plant project was financed.
“Fortunately, since January, the White House in Washington has had a president [Donald Trump] who considers Hungary a friend. On this basis, the US government has lifted sanctions on investments in the Paks nuclear power plant,” Szijjarto said in his statement broadcast on M1 TV.