Իրանը թույլ չի տալիս ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարին մուտք գործել իր միջուկային օբյեկտներ
Իրանը որոշել է այլևս թույլ չտալ Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսիին մուտք գործել իր միջուկային օբյեկտներ։ Այս մասին հաղորդում է Mehr գործակալությունը՝ հղում անելով երկրի խորհրդարանի փոխխոսնակ Համիդ-Ռեզա Հաջի Բաբայիին։
Հաղորդվում է, որ կառավարության որոշումը վերաբերում է նաև տեսահսկողությանը, որը նախկինում իրականացվում էր ՄԱԳԱՏԷ-ի կողմից վերահսկվող օբյեկտներում։
«Իրանն այլևս թույլ չի տա Գրոսիին մուտք գործել իր միջուկային օբյեկտներ, ինչպես նաև թույլ չի տա այնտեղ տեղադրել տեսահսկողության տեսախցիկներ», - ասել է հրատարակության աղբյուրը։ Իշխանությունները այս որոշումը կայացրել են Իսրայելի իշխանությունների փաստաթղթերում Իրանի միջուկային արդյունաբերության վիճակի մասին տեղեկություններ հայտնաբերելուց հետո։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին հայտարարել է, որ կազմակերպությունը կողմ է Իրանի տարածքում ստուգումների հնարավորինս շուտ վերսկսմանը։

Iran has decided to no longer allow Rafael Grossi, the Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA), to enter its nuclear facilities. This was reported by the Mehr news agency, citing Hamid-Reza Haji Babaei, the deputy speaker of the country's parliament.
It is reported that the government's decision also concerns video surveillance, which was previously carried out at facilities under the control of the IAEA.
"Iran will no longer allow Grossi to enter its nuclear facilities, as well as install video surveillance cameras there," the publication's source said. The authorities made this decision after finding information about the state of Iran's nuclear industry in documents from the Israeli authorities.
Earlier, it was reported that IAEA Director General Rafael Grossi stated that the organization supports the resumption of inspections in Iranian territory as soon as possible.