Իսրայելը հայտարարել է Համասի հիմնադիրներից մեկին սպանելու մասին
Իսրայելի բանակն իր Telegram ալիքում հայտարարել է, որ իրենք սպանել են Համասի հիմնադիրներից մեկին Գազայի հատվածում։
«Ուրբաթ օրը, համատեղ գործողության ընթացքում, Իսրայելի պաշտպանության ուժերը և Իսրայելի անվտանգության իշխանությունները հարվածել և սպանել են ահաբեկիչ Հակամ Մուհամմադ Իսա ալ-Իսային Գազա քաղաքի Սաբրա թաղամասում», - ասել է Իսրայելի պաշտպանության բանակը։
Նշվել է, որ վերջինը «նշանակալի դեր» էր խաղացել հոկտեմբերի 7-ի հարձակման պլանավորման և իրականացման գործում։ Իսրայելի բանակի տվյալներով՝ ալ-Իսան Համասի ավագ դեմք էր և համարվում էր շարժման հիմնադիրներից մեկը։ Նշվում է, որ նա ղեկավարել է Համասի ռազմական թևի մարտական ​​աջակցության շտաբը։
Հիշեցնենք՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին Իսրայելը հարձակման է ենթարկվել պաղեստինյան Համասի շարժման կողմից Գազայի հատվածից, ինչի արդյունքում Իսրայելում բազմաթիվ զոհեր են եղել։

Israel announces the killing of one of Hamas' founders
The Israeli army announced on its Telegram channel that it had killed one of the founders of Hamas in the Gaza Strip.
“On Friday, during a joint operation, the IDF and Israeli security forces struck and killed terrorist Hakam Muhammad Issa al-Issa in the Sabra neighborhood of Gaza City,” the IDF said.
It was noted that the latter played a “significant role” in the planning and execution of the October 7 attack. According to the Israeli army, al-Issa was a senior Hamas figure and was considered one of the founders of the movement. It is noted that he headed the combat support headquarters of Hamas’s military wing.
Recall that on October 7, 2023, Israel was attacked by the Palestinian Hamas movement from the Gaza Strip, as a result of which there were many casualties in Israel.