ՌԴ ԱԳՆ-ում ՆԱՏՕ-ի հակառուսական քաղաքականության փոփոխություն չեն ակնկալում
ՌԴ ԱԳՆ եվրոպական խնդիրների վարչության տնօրեն Վլադիսլավ Մասլեննիկովը հայտարարել է, որ Մոսկվան միջնաժամկետ հեռանկարում չի ակնկալում ՆԱՏՕ-ի հակառուսական քաղաքականության փոփոխություն, քանի որ խորապես արմատավորված մոտեցումները դժվար կլինի հակառակ ուղղությամբ փոխել։
«Ոչ մի նշան չկա, որ ՆԱՏՕ-ն փոխի իր հակառուսական կուրսը։ Ընդհակառակը, գլխավոր քարտուղարի յուրաքանչյուր ելույթում ընդգծվում է, որ Ռուսաստանը մնում է դաշինքի համար առանցքային և գոյաբանական սպառնալիք։ Հյուսիսատլանտյան դաշինքն իրոք պատրաստվում է մեր երկրի հետ հնարավոր հակամարտության», - ասել է Մասլեննիկովը «Վալդայ» միջազգային քննարկումների ակումբի հարթակում ելույթ ունենալիս։
Դիվանագետը նշել է, որ Ռուսաստանը միջնաժամկետ հեռանկարում չի ակնկալում ՆԱՏՕ-ի կողմից Մոսկվայի հետ պրագմատիկ փոխգործակցության պատրաստակամություն։
«Հեռանկարների առումով, կարծում եմ, շատ բան կախված կլինի նրանից, թե ինչպես կզարգանան մեր հարաբերությունները ԱՄՆ-ի հետ մոտ ապագայում։ Սակայն մենք ակնկալում ենք, որ ՆԱՏՕ-ում և Եվրամիությունում խորապես արմատավորված հակառուսական մոտեցումները հակառակ ուղղությամբ փոխելը բավականին բարդ կլինի», - հավելել է Մասլեննիկովը։

Директор Департамента европейских дел МИД России Владислав Масленников заявил, что Москва не ожидает изменения антироссийской политики НАТО в среднесрочной перспективе, поскольку изменить укоренившиеся подходы в противоположном направлении будет сложно.
«Нет никаких признаков того, что НАТО меняет свой антироссийский курс. Напротив, каждое выступление генсека подчеркивает, что Россия остается ключевой и экзистенциальной угрозой альянсу. Североатлантический альянс действительно готовится к возможному конфликту с нашей страной», — заявил Масленников в ходе выступления в Международном дискуссионном клубе «Валдай».
Дипломат отметил, что Россия не ожидает от НАТО готовности к прагматичному сотрудничеству с Москвой в среднесрочной перспективе.
«В плане перспектив, я думаю, многое будет зависеть от того, как в ближайшее время будут развиваться наши отношения с США. Однако мы ожидаем, что переломить глубоко укоренившиеся антироссийские подходы в НАТО и Евросоюзе будет достаточно сложно», — добавил Масленников.