Սպիտակ տունը պատրաստվում է դադարեցնել ռազմական հանցագործությունների հետաքննության ծրագրերը. Reuters
Սպիտակ տունը խորհուրդ է տվել դադարեցնել մոտ երկու տասնյակ ծրագրերի ֆինանսավորումը, որոնք նախատեսված են ռազմական հանցագործությունների հետաքննության և մեղավորներին ամբողջ աշխարհում պատասխանատվության ենթարկելու համար, գրում է Reuters-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Ըստ աղբյուրի, այս առաջարկը ներկայացվել է ԱՄՆ Ադմինիստրատիվ-բյուջետային կառավարման գրասենյակի կողմից, սակայն դեռևս չի հանդիսանում ծրագրերի դադարեցման վերջնական որոշում, քանի որ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը կարող է բողոքարկել այն։
Այնուամենայնիվ, առաջարկը կարող է լարվածություն առաջացնել Ադմինիստրատիվ-բյուջետային կառավարման գրասենյակի և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի ու նրա օգնականների միջև։ Վերջիններս պետք է ներկայացնեն իրենց առաջարկները՝ պարզաբանելու, թե որ ծրագրերն են արժանի շարունակության. գրում է լրատվամիջոցը։
Ծրագրերն ընդգրկում են ռազմական հանցագործությունների հետաքննության և փաստաթղթավորման աշխատանքներ Իրաքում, Նեպալում, Շրի Լանկայում, Կոլումբիայում, Բելառուսում, Սուդանում, Հարավային Սուդանում, Աֆղանստանում և Գամբիայում։
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հրաժարվել է մեկնաբանություններից, իսկ Ադմինիստրատիվ-բյուջետային կառավարման գրասենյակը չի արձագանքել մեկնաբանությունների խնդրանքներին։

The White House has recommended cutting funding for nearly two dozen programs designed to investigate and prosecute war crimes around the world, Reuters reported, citing sources.
The proposal, submitted by the US Office of Management and Budget, has not yet resulted in a final decision to end the programs, as the State Department may appeal it.
However, the proposal could cause tension between the Office of Management and Budget and Secretary of State Marco Rubio and his aides, who are expected to present their proposals to clarify which programs are worth continuing, the news outlet reported.
The programs include work to investigate and document war crimes in Iraq, Nepal, Sri Lanka, Colombia, Belarus, Sudan, South Sudan, Afghanistan, and the Gambia.
The US State Department declined to comment, and the Office of Management and Budget did not respond to requests for comment.