Իրանի միջուկային ծրագրի օբյեկտները լուրջ վնասներ են կրել. ԿՀՎ տնօրեն
Կենտրոնական հետախուզական վարչության տնօրեն Ջոն Ռաթքլիֆը հայտարարել է, որ Իրանի միջուկային ծրագրի օբյեկտները ԱՄՆ-ի հարվածների հետևանքով լուրջ վնասներ են կրել։
«ԿՀՎ-ն կարող է հաստատել՝ վստահելի հետախուզական տվյալների համակցությունը ցույց է տալիս, որ վերջին թիրախային հարվածների հետևանքով Իրանի միջուկային ծրագրին լուրջ վնաս է հասցվել»,- նշված է վարչության կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ:
Ռաթքլիֆի խոսքով՝ վստահելի աղբյուրներից ստացված նոր հետախուզական տվյալները վկայում են, որ Իրանի մի քանի կարևոր միջուկային օբյեկտներ ավերվել են, և դրանց վերականգնումը կարող է տարիներ պահանջել:
Նա հավելել է, որ ԿՀՎ-ն շարունակում է հավաքել լրացուցիչ տեղեկություններ և կտեղեկացնի դրանց մասին պաշտոնատար անձանց և հանրությանը:
Ավելի վաղ Սպիտակ տունը հերքել էր մամուլում հայտնված հետախուզության նախնական գնահատականները, որոնք պնդում էին, թե Իրանի միջուկային ծրագրի հիմնական բաղադրիչները չեն ոչնչացվել և կարող են վերականգնվել մի քանի ամսվա ընթացքում:

Central Intelligence Agency Director John Ratcliffe has said that Iran's nuclear facilities have suffered significant damage as a result of US strikes.
"The CIA can confirm that a combination of credible intelligence indicates that Iran's nuclear program has been severely damaged as a result of recent targeted strikes," the agency said in a statement on its website.
Ratcliffe said new intelligence from credible sources indicates that several key Iranian nuclear facilities have been damaged and that restoring them could take years.
He added that the CIA will continue to gather additional information and share it with officials and the public.
Earlier, the White House denied initial intelligence assessments published in the press that claimed that key components of Iran's nuclear program were not destroyed and could be restored within months.