Բիբին ռազմիկ է. Թրամփը՝ Նեթանյահուի մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը քննադատել է Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի դեմ ընթացող դատավարությունը՝ անվանելով այն «ծիծաղելի քաղաքական հետապնդում» և կոչ անելով անհապաղ չեղարկել այն կամ ներում շնորհել «մեծ հերոսին»:
Թրամփը հայտարարել է, որ Նեթանյահուն, որի հետ ինքը վերջերս «դժոխք է ապրել»՝ պայքարելով Իսրայելի «դաժան և խելացի» երկարամյա թշնամու՝ Իրանի դեմ, ցուցաբերել է աննախադեպ քաջություն և նվիրվածություն:
«Բիբին ռազմիկ է, գուցե, Իսրայելի պատմության մեջ աննման ռազմիկ»,- նշել է Թրամփը՝ հավելելով, որ Նեթանյահուի շնորհիվ Իսրայելը խուսափել է «կորուստներից, խայտառակությունից և քաոսից»:
Թրամփը նշել է, որ սա առաջին դեպքն է, երբ գործող Իսրայելի վարչապետը դատարանի առջև է կանգնում: «Այսպիսի հետապնդում այն մարդու նկատմամբ, ով այդքան շատ բան է տվել, անընդունելի է», - հայտարարել է Թրամփը:
Թրամփը նաև ընդգծել է, որ Նեթանյահուի հետ իր համագործակցությունը եղել է «աննախադեպ ներդաշնակ»՝ պնդելով, որ «ԱՄՆ-ն է փրկել Իսրայելը, և այժմ ԱՄՆ-ն է փրկելու Բիբի Նեթանյահուին»:

Bibi is a warrior. Trump on Netanyahu
US President Donald Trump has criticized the ongoing trial of Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, calling it a "ridiculous political persecution" and calling for it to be immediately overturned or a pardon granted to a "great hero."
Trump said Netanyahu, with whom he had recently "lived through hell" in the fight against Israel's "cruel and intelligent" long-time enemy, Iran, had shown unprecedented courage and dedication.
"Bibi is a warrior, perhaps the greatest warrior in the history of Israel," Trump said, adding that thanks to Netanyahu, Israel had avoided "loss, disgrace and chaos."
Trump said this was the first time a sitting Israeli prime minister had been put on trial. "This kind of persecution of someone who has given so much is unacceptable," Trump said.
Trump also stressed that His cooperation with Netanyahu has been "unprecedentedly harmonious," claiming that "the United States saved Israel, and now the United States will save Bibi Netanyahu."