Եթե Ուկրաինան ինտեգրենք ԵՄ-ին, կինտեգրենք պատերազմ. Օրբան
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը քննադատել է ԵՄ միգրացիոն ծրագրերը և մերժել Ուկրաինայի անդամակցության հայտը։
«Եթե մենք Ուկրաինան ինտեգրենք Եվրամիությանը, մենք կինտեգրենք պատերազմը։ Մենք չենք ցանկանում միասնական համայնքում լինել մի երկրի հետ, որը պատերազմի մեջ է և մեզ համար անմիջական վտանգ է ներկայացնում։ Եթե ԵՄ անդամը պատերազմի մեջ է, դա նշանակում է, որ ԵՄ-ն է պատերազմի մեջ, և մենք դա չենք ցանկանում»,- ասել է նա։
Հարցին՝ արդյոք նրա դիրքորոշումը կփոխվի հաշտության դեպքում, նա պատասխանել է. «Այո, բայց հաշտություն չկա»։
Իռլանդիայի վարչապետ Մայքլ Մարտինը խստորեն քննադատել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի՝ ԵՄ -ին Ուկրաինայի անդամակցությանը դեմ լինելու դիրքորոշումն, այն անվանելով «խորապես ցավալի» և «խնդրահարույց»։
Նա ընդգծել է, որ Իռլանդիան կշարունակի համոզել Հունգարիային՝ աջակցել Ուկրաինայի անդամակցության գործընթացին, քանի որ ԵՄ-ին անդամակցությունը վճռորոշ դեր է խաղացել Իռլանդիայի զարգացման մեջ, և նա չի ցանկանում խոչընդոտել այլ երկրների՝ ԵՄ-ին միանալու ձգտումներին։

If we integrate Ukraine into the EU, we will incorporate war. Orban
Hungarian Prime Minister Viktor Orbán has criticized the EU's migration plans and rejected Ukraine's application for membership.
"If we integrate Ukraine into the European Union, we will integrate war. We do not want to be in a single community with a country that is at war and poses an immediate threat to us. If an EU member is at war, it means that the EU is at war, and we do not want that," he said.
Asked if his position would change in the event of reconciliation, he replied, "Yes, but there is no reconciliation."
Irish Prime Minister Michael Martin has strongly criticized Hungarian Prime Minister Viktor Orbán's stance against Ukraine's membership in the EU, calling it "deeply regrettable" and "problematic."
He stressed that Ireland will continue to persuade Hungary to support Ukraine's accession process, as EU membership has played a crucial role in Ireland's development, and he does not want to hinder the aspirations of other countries to join the EU.