ՆԱՏՕ-ն Ուկրաինային ավելի քան 50 մլրդ եվրոյի սպառազինություն կտրամադրի
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն հայտարարել է, որ դաշինքը 2025 թվականին Ուկրաինային ավելի քան 50 միլիարդ եվրոյի սպառազինություն կտրամադրի: Նա ընդգծել է, որ ՆԱՏՕ-ի նպատակը ոչ միայն Ուկրաինայի մարտունակության պահպանումն է, այլև երաշխավորելը, որ Ռուսաստանը ապագայում չկարողանա կրկնել ագրեսիան:
«Իհարկե, բոլորս նաև աշխատում ենք խաղաղության համաձայնագիր կնքելու կամ երկարաժամկետ հաշտություն հաստատելու ուղղությամբ: Դրանից հետո մենք պետք է համոզվենք, որ Ուկրաինան ունի ամեն ինչ, որպեսզի Վլադիմիրը Պուտինը երբեք չփորձի դա կրկնել ապագայում»,- հավելել է Ռյուտեն:

НАТО предоставит Украине вооружение на сумму более 50 млрд евро
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте заявил, что в 2025 году альянс предоставит Украине вооружение на сумму свыше 50 миллиардов евро. Он подчеркнул, что цель НАТО — не только поддержание боеспособности Украины, но и обеспечение того, чтобы Россия в будущем не смогла повторить агрессию.
«Конечно, мы все также работаем над заключением мирного соглашения или установлением долгосрочного примирения. После этого мы должны убедиться, что у Украины есть все необходимое, чтобы Владимир Путин никогда не попытался повторить это в будущем», — добавил Рютте.