Թուրքիան և Ֆրանսիան կբարելավվեն հարաբերությունները
ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում տեղի է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումը։ Մակրոնը հայտարարել է, որ ողջունում է Իսրայելի և Իրանի միջև հրադադարը։
Թուրքիայի ղեկավարի խոսքով՝ փաստացի իրավիճակը պետք է հնարավորինս շուտ վերածվի մշտական ​​​​հանգստության։ Նա ընդգծել է, որ Գազայում մարդասիրական ճգնաժամը շարունակում է խորանալ, և կարևոր է հնարավորինս շուտ հասնել մշտական ​​​​հրադադարի այս ոլորտում։
Թուրքիայի նախագահի հաղորդակցության գրասենյակը հայտարարություն է հրապարակել Հաագայում (Նիդեռլանդներ) ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում նախագահ Էրդողանի և Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի հանդիպման վերաբերյալ։
Այս տեղեկությունների համաձայն՝ հանդիպման ընթացքում առաջնորդները քննարկել են Թուրքիայի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերությունները, տարածաշրջանային և միջազգային հարցեր։ Էրդողանը վստահություն է հայտնել, որ Թուրքիան և Ֆրանսիան կշարունակեն աշխատել երկկողմ հարաբերությունների հետագա բարելավման ուղղությամբ։
Էրդողանն ընդգծել է ԵՄ-ից դուրս դաշնակիցներին նոր եվրոպական անվտանգության և պաշտպանության ճարտարապետության մեջ ներառելու կարևորությունը։ Նա ասել է, որ օգտակար է Թուրքիա-ԵՄ հարաբերությունները դիտարկել երկարաժամկետ և ռազմավարական հեռանկարում։
Էրդողանը հավելել է, որ Սիրիան փորձում է խուսափել տարածաշրջանային հակամարտություններից, և որ կարևոր է, որ Իսրայելը հասկանա, որ իր սեփական անվտանգության ճանապարհն անցնում է հարևանների կայունության միջով։

Турция и Франция намерены улучшить отношения
На саммите НАТО состоялась встреча президента Франции Эммануэля Макрона и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Макрон заявил, что приветствует перемирие между Израилем и Ираном.
По словам лидера Турции, текущая ситуация должна как можно скорее превратиться в устойчивое спокойствие. Он подчеркнул, что гуманитарный кризис в Газе продолжает углубляться, и важно как можно скорее достичь постоянного перемирия в этом регионе.
Управление по коммуникациям президента Турции опубликовало заявление о встрече Эрдогана с президентом Франции Макроном в рамках саммита НАТО в Гааге (Нидерланды).
Согласно этой информации, в ходе встречи лидеры обсудили отношения между Турцией и Францией, а также региональные и международные вопросы. Эрдоган выразил уверенность, что Турция и Франция продолжат работать над дальнейшим улучшением двусторонних отношений.
Эрдоган подчеркнул важность включения союзников, не входящих в ЕС, в новую архитектуру европейской безопасности и обороны. Он отметил, что отношения Турции с ЕС следует рассматривать в долгосрочной и стратегической перспективе.
Эрдоган добавил, что Сирия стремится избегать региональных конфликтов, и подчеркнул, что Израилю важно осознать, что путь к собственной безопасности лежит через стабильность соседей.