Իրանի միջուկային օբյեկտները կարող են վերագործարկվել. Պենտագոնի զեկույց
Պաշտպանության հետախուզական գործակալության (DIA) եզրակացությունները վկայում են, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունը՝ Իրանի միջուկային օբյեկտների «ամբողջական ոչնչացման» մասին, կարող է չափազանցված լինել, հայտնում է The Guardian-ը։
Պենտագոնի հետախուզական ստորաբաժանման զեկույցի համաձայն՝ Իրանի միջուկային ծրագրի հիմնական բաղադրիչները, այդ թվում՝ ցենտրիֆուգները, հնարավոր է վերագործարկվեն ընդամենը մի քանի ամսվա ընթացքում։ Զեկույցում նաև նշվում է, որ Իրանի բարձր հարստացված ուրանի հիմնական մասը, որը կարող էր օգտագործվել հնարավոր միջուկային զենքի ստեղծման համար, նախօրոք տեղափոխվել է ու, ամենայն հավանականությամբ, պահվում է Իրանի վերահսկողության տակ գտնվող այլ գաղտնի միջուկային օբյեկտներում։
DIA-ի եզրակացությունները հիմնված են ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության կողմից իրականացված նախնական մարտական վնասի գնահատման տվյալների վրա։ Դրանք վկայում են, որ Թրամփի հայտարարությունը՝ օբյեկտների «լիակատար ոչնչացման» մասին, կարող է չափազանցված լինել։
Թրամփն օդային հարվածներից անմիջապես հետո՝ շաբաթ երեկոյան հեռուստաելույթում, հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ը լիովին ոչնչացրել է Իրանի միջուկային հարստացման հիմնական օբյեկտները Նաթանզում, Ֆորդուում ու Իսֆահանում, որտեղ պահվում էր հարստացված ուրան։ «Հարվածները ռազմական մեծ հաջողություն էին։ Իրանի միջուկային հարստացման հիմնական օբյեկտներն ամբողջությամբ ու լիովին ոչնչացվել են։ Իրանը՝ Մերձավոր Արևելքի խուլիգանը, այժմ պետք է խաղաղություն հաստատի»,– ասել էր Թրամփն այդ ելույթում։
Սակայն, ըստ DIA-ի զեկույցի աղբյուրներից մեկի, նախնական տվյալները վկայում են, որ հատկապես Ֆորդուի օբյեկտն ամբողջությամբ չի ոչնչացվել, ուստի հետագա գնահատականները կարող են ցույց տալ, որ հասցված վնասն ավելի փոքր է եղել։
Սպիտակ տունն իր հերթին հերքել է այս գնահատականը, որը առաջին անգամ հրապարակվել էր CNN-ի կողմից։ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Կարոլին Լիվիթի խոսքով՝ «այս ենթադրյալ զեկույցի արտահոսքը հստակ նպատակ ունի նսեմացնել նախագահ Թրամփին ու վարկաբեկել խիզախ օդաչուներին, որոնք անթերի գործողություն իրականացրեցին՝ Իրանի միջուկային ծրագիրը ոչնչացնելու նպատակով»։

The Defense Intelligence Agency (DIA) has concluded that US President Donald Trump's claim of "destruction" of Iran's nuclear facilities may be exaggerated, The Guardian reports.
According to a report by the Pentagon's intelligence agency, key components of Iran's nuclear program, including centrifuges, could be restarted within months. The report also states that much of Iran's highly enriched uranium, which could be used to build a potential nuclear weapon, has been moved in advance and is likely being stored at other secret atomic facilities under Iranian control.
The DIA's findings are based on preliminary damage assessments conducted by US Central Command. They suggest that Trump's claim of "destruction" of the facilities may be exaggerated.
Trump, in a televised address on Saturday night, immediately after the airstrikes, declared that the United States had destroyed Iran's main nuclear enrichment facilities at Natanz, Fordow, and Isfahan, where enriched uranium was stored. "The strikes were a great military success. Iran's main nuclear enrichment facilities have been completely and utterly destroyed. Iran, the bully of the Middle East, must now make peace," Trump said in the speech.
However, according to one of the sources in the DIA report, preliminary data indicates that the Fordow facility, in particular, was not destroyed, so further assessments may show that the damage was less severe.
The White House, in turn, denied this assessment, which CNN first reported. "The leak of this alleged report is intended to discredit President Trump and the brave pilots who carried out a flawless operation to destroy Iran's nuclear program," said White House press secretary Carolyn Leavitt.