Թրամփն ու Էրդողանը քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր
ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում կայացել է ԱՄՆ-ի ու Թուրքիայի նախագահների հանդիպումը։ Թրամփ-Էրդողան բանակցությունները անցկացվել են փակ ձևաչափով՝ առանց մամուլի մասնակցության։
Հանդիպման ընթացքում առաջնորդները քննարկել են ԱՄՆ-Թուրքիա երկկողմ հարաբերությունները, ինչպես նաև տարածաշրջանային ու գլոբալ հարցեր։ Էրդողանը նշել է, որ երկու երկրներն ունեն մեծ ներուժ համագործակցության ընդլայնման համար՝ հատկապես էներգետիկայի ու ներդրումների ոլորտներում։ Նրա խոսքով՝ պաշտպանական արդյունաբերության բնագավառում համագործակցության զարգացումը կնպաստի երկկողմ առևտրի ընդհանուր ծավալը 100 միլիարդ դոլարի հասցնելու նպատակի իրականացմանը։
Թուրքիայի նախագահն ողջունել է Իսրայելի ու Իրանի միջև ձեռք բերված հաշտությունը, որը հնարավոր է դարձել ԱՄՆ նախագահ Թրամփի ջանքերով։ Էրդողանը հույս է հայտնել, որ այդ հաշտությունը կլինի մշտական, ու ընդգծել է սերտ երկխոսության անհրաժեշտությունը՝ Գազայում մարդասիրական ողբերգությունը շուտափույթ դադարեցնելու ու Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի միջև պատերազմի խաղաղ կարգավորման հասնելու համար. հայտնում են թուրքական լրատվամիջոցները։
Որպես ՆԱՏՕ-ի առաջատար դաշնակիցներ՝ երկու երկրների առաջնորդներն ընդգծել են Դաշինքի զսպող ուժի հետագա ամրապնդմանն ուղղված քայլերի կարևորությունը։

Trump and Erdogan discussed regional issues
The meeting of the US and Turkish presidents took place within the framework of the NATO summit. The Trump-Erdogan talks were held in a closed format, without the participation of the press.
During the meeting, the leaders discussed US-Turkey bilateral relations as well as regional and global issues. Erdogan noted that the two countries have great potential for expanding cooperation, especially in the energy and investment sectors. According to him, the development of cooperation in the defense industry will contribute to implementing the goal of increasing the total volume of bilateral trade to $100 billion.
The Turkish president welcomed the reconciliation achieved between Israel and Iran, which became possible thanks to the efforts of US President Trump. Erdogan expressed hope that this reconciliation will be permanent and stressed the need for close dialogue to quickly end the humanitarian tragedy in Gaza and achieve a peaceful resolution to the war between Russia and Ukraine, Turkish media reported.
As leading NATO allies, the leaders of both countries emphasized the importance of further strengthening the Alliance's deterrent power.