Վերջնանպատակը Իրանի վարչակարգի փոփոխությունն է. իրանագետ
Իսրայելի կողմից մասնակիորեն լուծվել են այս գործողության մեկնարկին հռչակված նպատակները, զգալիորեն տուժել են Իրանի միջուկային և հրթիռաշինական ենթակառուցվածքները. Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասել է իրանագետ Արմեն Պետրոսյանը։
«ԱՄՆ աջակցությամբ հատկապես էական վնաս է հասցվել միջուկային առանցքային օբյեկտներին, որոնք տեղակայված են Ֆորդո, Նաթանզ և Սպահան քաղաքներում, բայց, միևնույն ժամանակ, Իրանի կողմից թե՛ Իսրայելին ուղղված պատասխան հրթիռային հարվածներով, թե՛ ԱՄՆ ռազմաբազաների դեմ գործողություններով հնարավորություն է ընձեռնվել փրկել Իսրայելի և, որոշակիորեն, Իրանի դեմքը՝ թե սեփական հանրության առջև, թե, հատկապես, տարածաշրջանում»,- նշել է Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ այստեղ առանցքային հարցն այն է, թե արդյոք հրադադարը կլինի տևական։
«Դա կապված է Իսրայելի պլանների հետ՝ արդյոք նա այս հրադադարը կօգտագործի որպես ժամանակավոր միջոց՝ վերականգնվելու, սպառազինությունը և այլ ենթակառուցվածքներ վերականգնելու և Իրանի դեմ հարձակումը շարունակելու համար, թե պարզապես այս պահին գնահատում է, որ իր հնարավորություններն այսքանն են, և ավելիին (վերջնանպատակին՝ վարչակարգի փոփոխությանը) հասնելու գործողություն այս պահին հնարավոր չէ։ Բավական բարդ է ասել։ Իհարկե, վերջին օրերի ընթացքում Իրանի ներսում, այնուամենայնիվ, որոշակի կառավարելի կայունությունը նպաստեց, որ Իսրայելը և նրա դաշնակիցներն այս պահին երկրորդական պլան մղեն, հետաձգեն վարչակարգի փոփոխությանն ուղղված քայլերը, որն, ըստ էության, այս ամենի վերջնանպատակն է»։
Իրանագետի խոսքով՝ հաշվի առնելով այս վերջին գործողության արդյունքները՝ ակնհայտ էր, որ դրանք Իրանի դեմքը փրկելուն միտված քայլեր էին, իսկ հետագա զարգացումները, մասնավորապես, ԱՄՆ նախագահի կողմից հնչեցված հայտարարությունները ցույց տվեցին, որ հնարավոր է նաև, որ այս շղթայական քայլերը հրադադարի գործընթաց ապահովելու ու բոլորի համար ընդունելի իրավիճակ ստեղծելուն միտված քայլեր են։
Արմեն Պետրոսյանը հետագա զարգացումների 2 հնարավոր սցենար է նշում.
«Առաջինը, հրադադարի շարունակում, ամրապնդում և դրա արդյունքների հաստատում բանակցությունների ընթացքում, որոնք ընդհատվել էին Իսրայելի հարձակումից առաջ. այսինքն, բանակցություններ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև։ Երկրորդն, իհարկե, բանակցային գործընթաց կլինի, թե ոչ, կամ դրան զուգահեռ, որոշակի ժամանակ անց, Իսրայելի կողմից սեփական ռազմական արսենալը վերականգնելուց հետո, գործողության շարունակում, այս անգամ՝ արդեն ուղղված վերջնանպատակին, այսինքն, վարչակարգի փոփոխությանը»։

The ultimate goal is regime change in Iran: Iranologist
Israel has partially achieved the goals declared at the start of this operation, and Iran's nuclear and missile infrastructures have been significantly damaged. Iranologist Armen Petrosyan told Radar Armenia.
"With the support of the US, significant damage has been caused to key nuclear facilities located in the cities of Fordow, Natanz, and Isfahan, but at the same time, Iran's retaliatory missile strikes against Israel and actions against US military bases have provided an opportunity to save Israel's and, to a certain extent, Iran's face, both in front of its public and, especially, in the region," Petrosyan noted.
According to him, the key question here is whether the ceasefire will be lasting.
"It is related to Israel's plans: will it use this ceasefire as a temporary measure to recover, restore its armaments and other infrastructure, and continue its attack on Iran, or does it simply assess at this moment that its capabilities are limited, and an operation to achieve more (the ultimate goal, regime change) is not possible at this moment. It isn't easy to say. Of course, in recent days, certain manageable stability within Iran has contributed to Israel and its allies putting the steps towards regime change on the back burner for the moment, postponing the steps towards regime change, which is the ultimate goal of all this."
According to the Iranologist, considering the results of this latest operation, it was obvious that these steps were aimed at saving Iran's face. Further developments, in particular, the statements made by the US President, showed that it is also possible that these chain steps are steps aimed at ensuring a ceasefire process and creating a situation acceptable to everyone.
Armen Petrosyan mentions two possible scenarios for further developments:
"First, the continuation, strengthening of the ceasefire and confirmation of its results during the negotiations that were interrupted before the Israeli attack; that is, negotiations between Iran and the United States. The second, of course, will be a negotiation process or not, or in parallel with it, after a certain time, after Israel restores its military arsenal, the continuation of the operation, this time already aimed at the ultimate goal, that is regime change."