Էրդողանը պլանավորում է հանդիպել Թրամփի հետ․ Bloomberg
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պլանավորում է հանդիպել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում՝ երկու երկրների միջև հարաբերությունները վերականգնելու համար, այդ մասին գրում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Երկկողմ հարաբերությունների սրումը տեղի ունեցավ Թուրքիայի կողմից ռուսական S-400 զենիթահրթիռային համակարգեր գնելու որոշումից հետո, որը հանգեցրեց ԱՄՆ պատժամիջոցների և F-35 կործանիչների մատակարարման արգելքի։
Լրատվականի աղբյուրների համաձայն՝ Էրդողանը մտադիր է հասնել սահմանափակումների վերացմանը՝ խոստանալով ռուսական հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի «վերահսկվող» օգտագործում: Թուրքիան նախատեսում է գնել 40 F-35 կործանիչ և նույնքան F-16, ինչը, ըստ Անկարայի, կբարելավի փոխգործունակությունը ՆԱՏՕ-ի այլ երկրների հետ և կամրապնդի դաշինքի հարավարևելյան թևի պաշտպանությունը:
Բանակցությունների առանձին թեմա կլինի թուրքական Kaan և Hurjet մարտական ​​ինքնաթիռների համար GE Aerospace F110 և F404 շարժիչների արտադրության լիցենզիա ստանալը։
Ինչպես նշում են Bloomberg-ի աղբյուրները, հանդիպման օրակարգում կարող են լինել նաև ԱՄՆ-ի կողմից աջակցվող սիրիական քրդական կազմավորումները նոր սիրիական զինված ուժերին ինտեգրելու և Սիրիայում Իսրայելի ռազմական ներկայությունը զսպելու հարցերը։ Էրդողանը, ըստ աղբյուրների, մտադիր է մտահոգություն հայտնել Սիրիայի տարածքում մշտական ​​իսրայելական բազայի հնարավոր ստեղծման վերաբերյալ։

Erdogan plans to meet with Trump. Bloomberg
Bloomberg reported, citing sources, that Turkish President Recep Tayyip Erdogan plans to meet with US President Donald Trump on the sidelines of a NATO summit to restore relations between the two countries.
The strained bilateral relations came after Turkey decided to purchase Russian S-400 surface-to-air missile systems, which led to US sanctions and a ban on the supply of F-35 fighter jets.
According to the sources of the news agency, Erdogan intends to achieve the lifting of restrictions, promising the “controlled” use of the Russian anti-missile defense system. Turkey plans to buy 40 F-35 fighter jets and the same number of F-16s, which, according to Ankara, will improve interoperability with other NATO countries and strengthen the defense of the southeastern flank of the alliance.
A separate topic of the negotiations will be obtaining a license to produce GE Aerospace F110 and F404 engines for the Turkish Kaan and Hurjet combat aircraft.
As noted by Bloomberg sources, the agenda of the meeting may also include issues of integrating US-backed Syrian Kurdish formations into the new Syrian armed forces and curbing Israel’s military presence in Syria. Erdogan, according to the sources, intends to express concern about the possible establishment of a permanent Israeli base on Syrian territory.