Իրանը հրթիռակոծել է Կատարում ԱՄՆ-ի ռազմաբազաները․ Դոհայում պայթյուններ են լսվել
Իրանը 10 հրթիռ է արձակել Կատարում ԱՄՆ-ի ռազմաբազաների ուղղությամբ, Դոհայում պայթյուններ են լսվել, հայտնում են տեղի լրատվամիջոցները։
Հաղորդվում է, որ Իրանը հրթիռներ է արձակել նաև Իրաքում գտնվող ամերիկյան զինուժի ուղղությամբ։
Կատարը, ԱՄԷ-ն, Բհրեյնը փակել են իրենց օդային տարածքը մինչև հետագա ծանուցում։
Իրանի պետական ​​հեռուստաընկերությունը հայտնել է, որ Իրանը գործողություն է սկսել Կատարում գտնվող ամերիկյան «Ալ Ուդեյդ» բազայի դեմ։ ԱՄՆ ավիաբազաներում հայտարարվել է առավելագույն մարտական պատրաստության ռեժիմ, անձնակազմին հրահանգվել է ապաստանել բունկերներում։
Սպիտակ տունը և Պենտագոնը հայտարարել են, որ տեղյակ են Կատարի Ալ Ուդեյդ ավիաբազային սպառնացող հնարավոր սպառնալիքների մասին և ուշադիր հետևում են իրադարձություններին։ Նշվում է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն այս պահին իրավիճակային սենյակում հանդիպում է անցկացնում Պաշտպանության նախարարի և շտաբների ղեկավարների հետ։

Iran fires missiles at US military bases in Qatar; explosions heard in Doha
Iran has fired 10 missiles at US military bases in Qatar, with explosions heard in Doha, local media reported.
Iran has also reportedly fired missiles at US forces in Iraq.
Qatar, the UAE, and Bahrain have closed their airspace until further notice.
Iranian state television reported that Iran had launched an operation against the US Al Udeid base in Qatar. The US air bases have been put on high alert, with personnel ordered to take shelter in bunkers.
The White House and the Pentagon said they knew of the potential threat to Qatar's Al Udeid air base and closely monitored the situation. US President Donald Trump is currently holding a meeting in the Situation Room with the Secretary of Defense and the Chiefs of Staff.