Ադրբեջանն արձագանքել է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությանը
Հայաստանի խաղաղության մասին պնդումներն անհամատեղելի են նրա գործողությունների հետ, հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարարությունը՝ ի պատասխան ՀՀ ԱԳՆ-ի հայտարարության։
«Ադրբեջանը մշտապես պաշտպանել է տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված համապարփակ խաղաղության համաձայնագրի կնքումը, Հայաստանը բազմիցս խոչընդոտել է առաջընթացը՝ ցուցաբերելով ոչ կառուցողական դիրքորոշում կարևոր հարցերի շուրջ։
Իսլամական համագործակցության կազմակերպության կոչը Հայաստանին՝ անհապաղ վերացնել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման խոչընդոտները, համընկնում է միջազգային հանրության՝ Հարավային Կովկասում կայունություն ապահովող լուծման սպասումների հետ։
ԻՀԿ-ի սկզբունքային դիրքորոշումը քաղաքականացնելու և իր գործողությունների համար պատասխանատվությունից խուսափելու` Հայաստանի փորձերը չեն խանգարի Ադրբեջանին ձգտել արդար և կայուն խաղաղության։ Մենք կոչ ենք անում Հայաստանին հրաժարվել իր հռետորաբանությունից և ընդունել պատմական պատասխանատվությունը»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Azerbaijan responded to the statement of the Armenian Foreign Ministry
The Azerbaijani Foreign Ministry said in response to the Armenian Foreign Ministry's statement that Armenia's claims about peace are incompatible with its actions.
"Azerbaijan has always supported the conclusion of a comprehensive peace agreement based on mutual respect for territorial integrity and sovereignty; Armenia has repeatedly hindered progress by demonstrating an unconstructive position on important issues.
The Organization of Islamic Cooperation's call for Armenia to immediately remove obstacles to the signing of a peace agreement coincides with the international community's expectations for a solution that ensures stability in the South Caucasus.
Armenia's attempts to politicize the OIC's principled position and evade responsibility for its actions will not prevent Azerbaijan from striving for a just and sustainable peace. We call on Armenia to abandon its rhetoric and accept historical responsibility," the statement said.