Արաղչին հույս ունի, որ գործնական քայլեր կձեռնարկվեն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Սեյյեդ Աբբաս Արաղչին Մոսկվա ժամանելուց հետո պատասխանել է լրագրողների հարցերին: Նա նշել է, որ այցը նախապես պլանավորված էր: «Ստամբուլից հետո ես ժամանել եմ Մոսկվա՝ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկելու Իսրայելի ռեժիմի ագրեսիան և տարածաշրջանին սպառնացող խնդիրները: ԱՄՆ-ի կողմից իրականացված հարձակումը ընդլայնում է մեր քննարկումների շրջանակը»,- հայտարարել է Արաղչին:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ի հարձակումը Իրանի վրա ագրեսիա է, որը պետք է խստորեն դատապարտվի: «Մենք բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի դիրքորոշումը, որն անցյալ կիրակի վճռականորեն դատապարտել է այդ ագրեսիան: Հույս ունենք, որ գործնական քայլեր կձեռնարկվեն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում և այլ միջազգային հարթակներում»,- նշել է նա:
Արաղչին ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ի հարձակումը խախտում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, միջազգային իրավունքը և, առավել կարևոր, Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագիրը (NPT): «Այս հարձակումը կասկածի տակ է դնում NPT-ի դերը, քանի որ միջազգային կառույցները չեն կարողանում պաշտպանել խաղաղ միջուկային էներգիայով զբաղվող երկրների շահերը»,- հավելել է նախարարը:

Araghchi hopes that practical steps will be taken in the UN Security Council
Iranian Foreign Minister Seyyed Abbas Araghchi answered reporters' questions after arriving in Moscow. He noted that the visit was planned. "After Istanbul, I arrived in Moscow to discuss the aggression of the Israeli regime and the problems threatening the region with Russian President Vladimir Putin. The attack by the United States expands the scope of our discussions," Araghchi said.
According to him, the US attack on Iran is an aggression that must be strongly condemned. "We highly appreciate the position of Russia, which strongly condemned this aggression last Sunday. We hope that practical steps will be taken in the UN Security Council and other international forums," he noted.
Araghchi stressed that the US attack violates the UN Charter, international law, and, most importantly, the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons (NPT). "This attack calls into question the role of the NPT because international institutions are unable 'to protect the interests of countries engaged in peaceful nuclear energy," the minister added.