Ճապոնիայի վարչապետը չի մասնակցի ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին
Ճապոնիայի վարչապետ Սիգերու Իսիբան չեղարկել է իր մասնակցությունը Հաագայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին։ Տեղեկությունը պաշտոնապես հաստատել է Ճապոնիայի կառավարությունը։ Նշվում է, որ վարչապետի փոխարեն գագաթնաժողովին կմասնակցի արտգործնախարար Տակեշի Իվայան։
2022 թվականից հետո սա կլինի առաջին դեպքը, երբ դաշինքի գագաթնաժողովը կանցկացվի առանց Ճապոնիայի վարչապետի։
Գագաթնաժողովը կանցկացվի հունիսի 24-26-ը Հաագայում։ Ճապոնիայի վարչապետի այցի չեղարկման պատճառների մասին պաշտոնական տեղեկություն չկա, սակայն լրատվամիջոցները կարծում են, որ դրանց թվում կարող են լինել ԱՄՆ-ի հարձակումները Իրանի միջուկային օբյեկտների վրա։

Japanese Prime Minister Will Not Attend NATO Summit
Japanese Prime Minister Shigeru Ishiba has canceled his participation in the NATO summit in The Hague. The Japanese government has officially confirmed this information. Foreign Minister Takeshi Iwaya will attend the summit instead of the prime minister.
This will be the first time since 2022 that the alliance summit will be held without the Japanese prime minister.
The summit will be held in The Hague on June 24-26. No official information is available about the reasons for the Japanese prime minister's visit cancellation, but media outlets believe that the US attacks on Iranian nuclear facilities may be among them.