Պետդեպը արտերկրում գտնվող ԱՄՆ քաղաքացիներին հորդորում է զգուշավոր լինել
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը անվտանգության նախազգուշացում է տարածել՝ խորհուրդ տալով արտերկրում գտնվող ԱՄՆ քաղաքացիներին ցուցաբերել «առավել զգուշություն»:
«Իսրայելի և Իրանի միջև հակամարտությունը հանգեցրել է ճանապարհորդությունների խափանումների և Մերձավոր Արևելքի օդային տարածքի պարբերական փակմանը: ԱՄՆ քաղաքացիների և արտերկրում շահերի դեմ ցույցերի պոտենցիալ հնարավորություն կա: Պետքարտուղարությունը խորհուրդ է տալիս ԱՄՆ քաղաքացիներին ամբողջ աշխարհում ցուցաբերել մեծ զգուշավորություն»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Հայտարարությունը ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը տարածել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց, որ ամերիկյան ուժերը կիրակի վաղ առավոտյան «շատ հաջող» հարվածներ են հասցրել Իրանի Ֆորդոյի, Նաթանզի և Սպահանի միջուկային օբյեկտներին։

The US State Department has issued a security alert, advising US citizens abroad to exercise “increased caution.”
“The conflict between Israel and Iran has led to travel disruptions and periodic closures of airspace in the Middle East. There is a potential for demonstrations against US citizens and interests abroad. The State Department advises US citizens worldwide to exercise increased caution,” the statement said.
The statement came after US President Donald Trump announced that US forces had carried out “very successful” strikes on Iran’s nuclear facilities at Fordow, Natanz, and Isfahan early Sunday morning.