ԱՄՆ-ն կապ է հաստատել Իրանի հետ հարձակումից առաջ
ԱՄՆ-ն նախքան հարվածելը դիվանագիտական ​​կապի է դուրս եկել Իրանի հետ՝ հայտնելու, որ ինքը ծրագրում է միայն հարվածներ հասցնել և չի ձգտում Թեհրանում ռեժիմի փոփոխության, հաղորդում է CBS-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին:
«Միացյալ Նահանգները կապվել է Իրանի հետ շաբաթ օրը՝ ասելու, որ հարվածները Միացյալ Նահանգների ամբողջ պլանն է, և որ ռեժիմի փոփոխության որևէ ջանք չի նախատեսվում», - ասվում է հեռուստաալիքի հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր Նաթանզում, Ֆորդոում և Սպահանում իրանական երեք միջուկային օբյեկտների դեմ ամերիկյան բանակի հաջող գործողության մասին։ Նախագահն ասել է, որ ԱՄՆ-ի հարվածներից հետո Թեհրանը պետք է համաձայնի «վերջացնել այս պատերազմը»:
Fars լրատվական գործակալությունը, վկայակոչելով Իրանի իշխանություններին, հաստատել է, որ Սպահանի և Ֆորդոյի միջուկային օբյեկտները ենթարկվել են օդային հարվածների։

The US contacted Iran before the attack
The United States reached out to Iran diplomatically before the strikes to say it was only planning strikes and was not seeking regime change in Tehran, CBS reported, citing sources.
“The United States contacted Iran on Saturday to say that the strikes were the entire plan of the United States and that no attempt at regime change was planned,” the channel said in a statement.
Earlier, US President Donald Trump announced the successful operation of the US military against three Iranian nuclear facilities in Natanz, Fordow, and Isfahan. The president said that after the US strikes, Tehran must agree to “end this war.”
Fars news agency, citing Iranian authorities, confirmed that airstrikes hit the Isfahan and Fordow nuclear facilities.