Այսօր առավոտյան տեղի ունեցած իրադարձությունները կունենան տևական հետևանքներ․ Արաղչի
«Միացյալ Նահանգները, որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​անդամ, կոպտորեն խախտում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, միջազգային իրավունքը և Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագիրը (NPT)՝ հարձակվելով Իրանի խաղաղ միջուկային օբյեկտների վրա։
Այսօր առավոտյան տեղի ունեցած իրադարձությունները ցնցող են ու ամոթալի և կունենան տևական հետևանքներ։ ՄԱԿ-ի յուրաքանչյուր անդամ պետք է լուրջ անհանգստություն զգա այս չափազանց վտանգավոր, անօրինական և հանցավոր վարքագծի առնչությամբ։
Հիմնվելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության և դրա դրույթների վրա, որոնք թույլ են տալիս օրինական պատասխան տալ ինքնապաշտպանության շրջանակներում, Իրանը վերապահում է բոլոր տարբերակները՝ պաշտպանելու իր ինքնիշխանությունը, շահերը և ժողովրդին»,- նշել է նա։

“The United States, as a permanent member of the UN Security Council, is blatantly violating the UN Charter, international law, and the Non-Proliferation Treaty (NPT) by attacking Iran’s peaceful nuclear facilities.
The events this morning are shocking and shameful and will have lasting consequences. Every UN member should be deeply concerned about this hazardous, illegal, and criminal behavior.
Based on the UN Charter and its provisions, which allow for a legitimate response in self-defense, Iran reserves all options to defend its sovereignty, interests, and people,” he said.