Իսրայելն օրական հարյուրավոր միլիոններ է ծախսում Իրանի դեմ պատերազմում
Իսրայելի պատերազմն Իրանի հետ օրական արժենում է հարյուր միլիոնավոր դոլարներ, ինչը պայմանավորված է որսացող համակարգերի, օդային գործողությունների և ենթակառուցվածքների վնասման բարձր արժեքով, դա տնտեսական ճնշում է գործադրում Իսրայելի վրա՝ հակամարտությունը հնարավորինս արագ ավարտելու համար, գրում է WSJ-ն։
Իրանական հրթիռային համազարկերը որսալու համար (մինչ այժմ ավելի քան 400) անհրաժեշտ են David's Sling և Arrow համակարգեր, որոնք արժեն մինչև 4 միլիոն դոլար՝ մեկ կրակոցի համար։ Միայն հրթիռային պաշտպանությունը գնահատվում է տասնյակ միլիոններից մինչև 200 միլիոն դոլար օրական։
Հարձակողական գործողությունները նույնպես թանկ են։ F-35-երի թռիչքի արժեքը ժամում կազմում է մոտ 10․000 դոլար։ Մեկ ամիս տևող հակամարտության ընդհանուր արժեքը կարող է հասնել 12 միլիարդ դոլարի՝ ըստ Իսրայելի Աարոնի տնտեսական քաղաքականության ինստիտուտի։
Քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին հասցված վնասը մեկ այլ խոշոր ծախս է։ Հարյուրավոր շենքեր են վնասվել, և վերականգնման արժեքը, կանխատեսվում է, կգերազանցի 400 միլիոն դոլարը։ Ավելի քան 5000 մարդ տեղահանվել է և բնակարաններով ապահովվում է կառավարության հաշվին։
Չնայած ռազմական ծախսերի աճին և ժամանակավոր տնտեսական անկմանը՝ շուկաները շարունակում են լավատեսորեն տրամադրված մնալ, և տնտեսագետները դեռևս չեն կանխատեսում անկում։ Սակայն որքան երկար է տևում պատերազմը, այնքան մեծ է ֆինանսական վնասը։

Israel is spending hundreds of millions a day on its war against Iran.
Israel's war with Iran is costing hundreds of millions of dollars a day due to the high cost of interceptor systems, air operations, and damage to infrastructure, putting economic pressure on Israel to end the conflict as quickly as possible, writes the WSJ.
David's Sling and Arrow systems are needed to intercept Iranian missile launches (more than 400 so far), which cost up to $4 million per shot. Missile defense alone costs tens of millions to $200 million daily.
Offensive operations are also expensive. The cost of flying an F-35 is about $10,000 per hour. According to Israel's Aaron Institute for Economic Policy, the total cost of a month-long conflict could reach $12 billion.
Damage to civilian infrastructure is another significant expense. Hundreds of buildings have been damaged, and the restoration cost is expected to exceed $400 million. The government has also displaced and housed more than 5,000 people.
Despite the increase in military spending and the temporary economic downturn, markets remain bullish, and economists are not yet predicting a recession. However, the longer the war lasts, the greater the financial damage.