Չենք բանակցի որևէ կողմի հետ․ Իրանի ԱԳ նախարար
Մենք չենք բանակցի որևէ կողմի հետ, քանի դեռ շարունակվում են Իսրայելի հարձակումները, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, ՄԹ-ի ու ԵՄ-ի ԱԳ ղեկավարների բանակցություններից հետո հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին։
Նա շեշտել է, որ Իրանը կշարունակի իրացնել ինքնապաշտպանության իր օրինական իրավունքը: Արաղչին մտահոգություն է հայտնել Իսրայելի ագրեսիայի ակտը մյուս երկրների կողմից չդատապարտելու կապակցությամբ։
Նա ընդգծել է, որ Իրանի միջուկային ծրագիրը խաղաղ բնույթ ունի և գտնվում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության վերահսկողության ներքո։ Հետևաբար, Իրանի խաղաղ միջուկային օբյեկտների վրա հարձակումը համարվում է ծանր հանցագործություն և միջազգային իրավունքի հրամայական նորմերի լուրջ խախտում։
«Եթե ագրեսիան դադարեցվի, և ագրեսորը պատասխանատվության ենթարկվի իր կատարած հանցագործությունների համար, Իրանը պատրաստ է քննարկել դիվանագիտության հարցը»,- հավելել է Արաղչին։

We will not negotiate with any party as long as the Israeli attacks continue, Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi said after talks between the foreign ministers of Germany, France, the UK, and the EU.
He stressed that Iran will continue to exercise its legitimate right to self-defense. Araghchi expressed concern over the failure of other countries to condemn Israel’s act of aggression.
He stressed that Iran’s nuclear program is peaceful and is under the supervision of the International Atomic Energy Agency. Therefore, an attack on Iran’s peaceful nuclear facilities is considered a grave crime and a serious violation of the imperative norms of international law.
“If the aggression stops and the aggressor is held accountable for its crimes, Iran is ready to discuss the issue of diplomacy,” Araghchi added.