ԵՄ ԱԳ նախարարները կհանդիպեն Արաղչիի հետ
Միացյալ Թագավորության, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարները, ինչպես նաև Եվրամիության արտաքին քաղաքականության ծառայության ղեկավարն այսօր Ժնևում հանդիպում են ունենալու Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի հետ:
Եթե հանդիպումը տեղի ունենա, դա կլինի հունիսի 13-ից՝ Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ հարվածների սկսվելուց հետո եվրոպացիների առաջին բարձր մակարդակի բանակցությունները Թեհրանի հետ։
Եվրոպացի նախարարները կփորձեն համոզել Իրանին վերսկսել բանակցությունները իր միջուկային ծրագրի վերաբերյալ:
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն ասել է, որ բանակցությունների նպատակը «Իրանից հասնել նրա միջուկային ծրագրի և բալիստիկ հրթիռների ծրագրի դադարեցմանը»:
ՄԹ արտաքին գործերի նախարար Դևիդ Լեմմին X սոցիալական ցանցում գրել է. «Ժամանակն է վերջ դնել Մերձավոր Արևելքի մռայլ իրադարձություններին և կանխել տարածաշրջանում էսկալացիան, որից ոչ ոք չի շահի»:
Հինգշաբթի օրը Դևիդ Լեմմին Սպիտակ տանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղար և ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մարկո Ռուբիոյի և հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի հետ:
Հանդիպումից հետո Լեմմին և Ռուբիոն ևս մեկ անգամ հայտարարել են, որ, իրենց ընդհանուր կարծիքով, Իրանը չպետք է միջուկային զենք ունենա:

EU Foreign Ministers to Meet with Araghchi
The foreign ministers of the United Kingdom, France, and Germany and the head of the European Union’s foreign policy service will meet Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi in Geneva today.
If the meeting takes place, it will be the first high-level talks between Europeans and Tehran since Israel launched strikes on Iran on June 13.
The European ministers will try to persuade Iran to resume talks on its nuclear program.
French Foreign Minister Jean-Noël Barrot said the goal of the talks was “to get Iran to abandon its nuclear program and ballistic missile program.”
British Foreign Secretary David Lemmy wrote on social media: “It is time to end the dark events in the Middle East and prevent an escalation in the region that will benefit no one.”
On Thursday, David Lemmy met with US Secretary of State and National Security Advisor Marco Rubio and Special Envoy Steve Witkoff at the White House.
After the meeting, Lemmy and Rubio reiterated their shared belief that Iran should not have nuclear weapons.