Պուտինը պատրաստ է Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն անդրադարձել է Ուկրաինայի հետ խաղաղության շուրջ բանակցություններին՝ նշելով, որ դրա ելքը մեծապես կախված է Կիևից։
«Մենք կապի մեջ ենք, մեր բանակցային խմբերը շփվում են միմյանց հետ: Վերջերս հարցրեցի Մեդինսկուն, նա ասաց, որ, կարծեմ, հենց այսօր է խոսել Կիևից իր գործընկերոջ հետ»,- պատմել է Ռուսաստանի նախագահը:
Պուտինը հերքել է արևմուտքից հնչող մեղադրանքները, թե իբր ինքը չի ցանկանում բանակցություններ վարել. «Մեզ համար կարևոր չէ, թե ով է վարում բանակցությունները, նույնիսկ եթե դա գործող ռեժիմի ղեկավարն է: Ես նույնիսկ պատրաստ եմ հանդիպել, բայց եթե դա լինի ինչ-որ ավարտական փուլ, որպեսզի չնստենք և անվերջ բաժանենք ինչ-որ բան, այլ վերջնական կետ դնենք»,- ընդգծել է նա:
Նա նշել է, թե կա կա մի նրբություն. ո՞վ է ստորագրելու խաղաղության պայմանագիրը, քանի որ Զելենսկու լիազորությունները 2024թ. մայիսին ավարտվել են. «Քարոզչական առումով կարելի է ասել ամեն ինչ գործող իշխանությունների օրինականության մասին: Սակայն մեզ համար լուրջ հարցեր լուծելիս կարևոր է ոչ թե քարոզչական բաղադրիչը, այլ իրավականը»։
Պուտինի խոսքով. «Պայմանագիրը պետք է ստորագրեն լեգիտիմ իշխանությունները։ Հակառակ դեպքում կգա հաջորդը, կասի՝ սա ինձ հետ չի պայմանավորվել, և կնետի աղբամանը։ Այդպես չի կարելի։ Մենք լուրջ հարցեր ենք լուծում»։

Putin ready for talks on Ukraine
Russian President Vladimir Putin has touched upon the peace talks with Ukraine, noting that their outcome largely depends on Kyiv.
"We are in touch; our negotiating teams are in contact. I recently asked Medinsky, and he said that I think he spoke with his counterpart from Kyiv just today," the Russian president said.
Putin denied accusations from the West that he does not want to hold negotiations. "It does not matter to us who conducts the negotiations, even if it is the head of the current regime. I am even ready to meet, but if it is some final stage, so that we do not sit and endlessly divide something, but put a final point," he emphasized.
He noted a nuance: who will sign the peace treaty since Zelensky's powers end in May 2024? "In terms of propaganda, you can say anything about the legitimacy of the current authorities. However, when solving serious issues, it is not the propaganda component that is important, but the legal one."
According to Putin, "The legitimate authorities must sign the agreement. Otherwise, the next one will come, say, 'This was not agreed with me,' and throw it in the trash. That's not right. We are solving serious issues."