«Բոլորը պետք է անհապաղ տարհանվեն Թեհրանից». Թրամփն ընդատում է այցը Կանադա
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իսրայելի և Իրանի միջև շարունակվող հակամարտությունը արագորեն սրվում է։ Նա նշել է, որ Կանադայում անցկացվող «Մեծ յոթնյակի» (G7) գագաթնաժողովից մի օր շուտ կվերադառնա Վաշինգտոն՝ զարգացումներին անմիջապես հետևելու նպատակով։
«Ես պետք է հնարավորինս շուտ վերադառնամ։ Պետք է շուտ վերադառնամ՝ ակնհայտ պատճառներով»,– ասել է նախագահը։
Սկզբում նախատեսված էր, որ Թրամփը Կանադայում կմնա մինչև երեքշաբթի ուշ երեկո, սակայն արդեն երկուշաբթի կեսօրին ակնառու դարձավ, որ իր ուշադրությունը սևեռված է այլ ուղղության վրա։
«Կարծում եմ՝ Իրանը հիմա բանակցությունների սեղանի մոտ է և ցանկանում է համաձայնության հասնել։ Եվ հենց այստեղից հեռանամ, մենք գործողությունների կանցնենք»,– հայտարարել է Թրամփը՝ Կանանասկիս հանգստավայրում G7 առաջնորդների հետ հանդիպումից հետո։
Մի քանի ժամ անց Թրամփը սոցիալական ցանցում գրառում է կատարել՝ հղված իրանցիներին. «Բոլորը պետք է անհապաղ տարհանվեն Թեհրանից»։
Բացի այդ, նախագահ Թրամփը հրավիրել է ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստ՝ Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը քննարկելու համար։ Ամերիկյան պարբերականների հաղորդմամբ՝ նա հանձնարարել է ԱՄՆ դիվանագետներին անհապաղ հանդիպում կազմակերպել Իրանի ներկայացուցիչների հետ։

"Everyone should be evacuated from Tehran immediately." Trump postpones visit to Canada
US President Donald Trump has said that the ongoing conflict between Israel and Iran is escalating rapidly. He said he would return to Washington a day early from the Group of Seven (G7) summit in Canada to monitor developments.
“I need to get back to you as soon as possible. I need to get back to you as soon as possible for obvious reasons,” the president said.
Trump was initially scheduled to stay in Canada until late Tuesday night, but by Monday afternoon, it became clear that his attention was elsewhere.
“Iran is at the table now, and they want to make a deal. And as soon as I leave here, we will take action,” Trump said after meeting with G7 leaders at the Kananaskis resort.
A few hours later, Trump wrote on social media, addressing the Iranians: “Everybody should evacuate Tehran immediately.”
In addition, President Trump has called an emergency meeting of the US National Security Council to discuss the situation in the Middle East. According to American newspapers, he has instructed US diplomats to organize a meeting with Iranian representatives immediately.