Սպիտակ տունը քննարկում է ԱՄՆ-ի և Իրանի ներկայացուցիչների հանդիպման հնարավորությունը․ Axios
Սպիտակ տունը Իրանի հետ քննարկում է այս շաբաթ ԱՄՆ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի և Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի հանդիպման հնարավորությունը, գրում է Axios-ը՝ հղում անելով 4 տարբեր աղբյուրների։
Նշվում է, որ հանդիպման նպատակը կլինի միջուկային համաձայնագրի և Իսրայելի ու Իրանի միջև պատերազմի ավարտի շուրջ բանակցությունները։
Հանդիպման շուրջ վերջնական համաձայնություն դեռ ձեռք չի բերվել, սակայն պարբերականի փոխանցմամբ՝ սա ԱՄՆ նախագահ Թրամփի ջանքն է՝ պատերազմից շեղվելու և գործարքների վերադառնալու համար:
«Այս շաբաթ իրանցիների հետ հանդիպումը քննարկվում է»,- հաստատել է Axios-ին ամերիկացի պաշտոնյան։ Հանդիպումը կարող է բեկումնային պահ լինել այն հարցում, թե արդյոք ԱՄՆ-ը կմիանա՞ պատերազմին Իրանի միջուկային ծրագիրը ռազմական ճանապարհով վերացնելու համար, թե ոչ, գրում է պարբերականը։

White House Discusses Possibility of Meeting Between US and Iranian Representatives. Axios
Axios reports, citing four sources, that the White House is discussing a possible meeting this week between US envoy Steve Witkoff and Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi.
The meeting is said to be aimed at negotiating a nuclear deal and ending the war between Israel and Iran.
No final agreement has been reached on the meeting, but the newspaper reports that it is an effort by US President Trump to move away from war and return to a deal.
“A meeting with the Iranians this week is being discussed,” a US official confirmed to Axios. The meeting could be a turning point in the question of whether the US will join the war to destroy Iran’s nuclear program, the newspaper reports militarily.