Մեծ յոթնյակի առաջնորդները դե-էսկալացիայի կոչ են արել
Կանադայում ընթացող «Մեծ յոթնյակի» (G7) գագաթնաժողովի ընթացքում առաջնորդները Մերձավոր Արևելքում դե-էսկալացիայի կոչ են արել՝ ընդգծելով խաղաղության անհրաժեշտությունը հատկապես Գազայի հատվածում։
Գագաթնաժողովի մասնակիցները Իսրայելի և Իրանի միջև ընթացող ռազմական գործողությունները բնութագրել են որպես «տարածաշրջանում երբևէ արձանագրված ամենալուրջ հակամարտության լարվածություն»։
Համատեղ հայտարարությունում առաջնորդները վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ պահպանելու խաղաղությունն ու կայունությունը տարածաշրջանում՝ ընդգծելով, որ «Իսրայելն ունի ինքնապաշտպանության իրավունք»։
Հայտարարության մեջ նաև նշվել է, որ Իրանը երբեք չպետք է ունենա միջուկային զենք։ Միաժամանակ, հաստատվել է Իսրայելի՝ ինքնապաշտպանության իրավունքը՝ որպես օրինական պաշտպանական միջոց։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտնել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակի պատճառով, մեկ օր շուտ է լքել գագաթնաժողովը՝ հանդես գալով հաշտության նախաձեռնությամբ։
«Առաջարկ է արվել՝ մասնավորապես հաշտություն հաստատելու և ավելի լայն քննարկումներ սկսելու նպատակով։ Կարծում եմ՝ դա շատ դրական քայլ է»,– լրագրողներին ասել է Մակրոնը։ «Այժմ պետք է տեսնել, թե ինչպես կարձագանքեն շահագրգիռ կողմերը»։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, մեկնաբանելով իր վաղաժամ մեկնումը, լրագրողներին ասել է. «Ես պետք է շուտ վերադառնամ՝ ակնհայտ պատճառներով»։
G7 գագաթնաժողովի մյուս առաջնորդները ըմբռնումով են մոտեցել Թրամփի որոշմանը։ Ավստրալիայի վարչապետ Էնթոնի Ալբանիզը նշել է, որ Թրամփի վաղաժամ մեկնումը «հասկանալի է», թեև նախատեսված էր, որ երեքշաբթի օրը նրանք պետք է հանդիպեին՝ քննարկելու մաքսային քաղաքականության հարցերը։

G7 leaders call for de-escalation
At the G7 summit in Canada, leaders called for de-escalation in the Middle East and stressed the need for peace, especially in the Gaza Strip.
The summit participants described the ongoing military operations between Israel and Iran as “the most serious escalation of conflict ever recorded in the region.”
In a joint statement, the leaders reaffirmed their commitment to maintaining peace and stability in the region, emphasizing that “Israel has the right to self-defense.”
The statement also stated that Iran should never have nuclear weapons. At the same time, Israel’s right to self-defense was affirmed as a legitimate means of defense.
French President Emmanuel Macron said that US President Donald Trump had left the summit a day early due to the situation in the Middle East, putting forward a peace initiative.
“There was an offer, in particular, to reconcile and to start a broader discussion. I think it’s a very positive step,” Macron told reporters. “Now we have to see how the parties concerned react.”
US President Donald Trump, commenting on his early departure, told reporters: “I have to come back soon, for obvious reasons.”
Other leaders at the G7 summit were sympathetic to Trump’s decision. Australian Prime Minister Anthony Albanese said Trump’s early departure was “understandable,” even though they were scheduled to meet on Tuesday to discuss customs policy.