Իրանը հայտնել է՝ երբ կսկսի բանակցությունները
Թեհրանն իր դիրքորոշումը փոխանցել է Կատարի և Օմանի միջնորդներին՝ նշելով, որ որևէ բանակցության չի մասնակցի, քանի դեռ չի ավարտել իր պատասխան գործողությունները Իսրայելի հարձակումներին։ Այս մասին Reuters-ին հայտնել է դիվանագիտական շփումներին ծանոթ մի պաշտոնյա։
Պաշտոնյան հերքել է այն հաղորդումները, ըստ որոնց՝ Թեհրանը դիմել է Կատարին և Օմանին՝ ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ հրադադարի բանակցություններ սկսելու նպատակով։
Հիշեցնենք, որ ուրբաթ վաղ առավոտյան Իսրայելը անսպասելի հարվածներ է հասցրել Իրանի տարածքին։ Reuters-ի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ հարվածների հետևանքով լրջորեն տուժել է Իրանի ռազմական ղեկավարությունը, մի շարք միջուկային օբյեկտներ վնասվել են։ Իսրայելը հայտարարել է, որ իր ռազմական արշավը կշարունակվի և առաջիկա օրերին նոր թափ կստանա։ Իրանն, իր հերթին, հայտարարել է, որ «կբացի դժոխքի դռները»՝ ի պատասխան Իսրայելի գործողությունների։

Iran announces when it will start negotiations
Tehran has conveyed its position to Qatari and Omani mediators, noting that it will not participate in any negotiations until it completes its response to the Israeli attacks. This was reported by Reuters by an official familiar with the diplomatic contacts.
The official denied reports that Tehran has appealed to Qatar and Oman to start ceasefire talks with the participation of the United States.
Recall that early Friday morning, Israel carried out surprise strikes on Iranian territory. According to Reuters sources, the strikes seriously injured Iran's military leadership, and several nuclear facilities were damaged. Israel has announced that its military campaign will continue and will gain new momentum in the coming days. Iran, in turn, has announced that it will "open the gates of hell" in response to Israel's actions.