Իրանի դեմ գործողություններն իրականացվել են ԱՄՆ համակարգմամբ. ԱԳՆ-ն դիմում է ՄԱԿ-ին
Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Իսմայիլ Բագայը, ընդգծելով, որ Իրանը շարունակում է պաշտպանվել ողջ ուժով, հիշեցրել է ՄԱԿ-ի անդամ յուրաքանչյուր պետության պատասխանատվության մասին. «Եթե նրանք հավատում են ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված սկզբունքներին, օրենքի գերակայությանը և կոլեկտիվ անվտանգության գաղափարին, պետք է անհապաղ գործեն։ Երկկողմ հայտարարությունները, որոնք արդարացնում են ագրեսիան՝ հավասարեցնելով ագրեսորի և հարձակման ենթարկված երկրի դիրքորոշումները, ոչ այլ ինչ են, քան կեղծավորություն և անպատասխանատվություն»,– հայտարարել է Բագայը։
Նա նաև նշել է, որ Իրանն սկսել է կատաղի դիմադրություն. «Բոլոր այն երկրները, որոնք որևէ կերպ աջակցել են այս ռեժիմին կամ փորձել արդարացնել նրա գործողությունները, հանցակից են և կմնան Իրանի և տարածաշրջանի ժողովուրդների հիշողության մեջ։ Այս ագրեսիան տեղի չի ունեցել դատարկ տեղում»,– ասել է նա։
Բագայը հավելել է․ «Այս գործողությունները, որոնք իրականացվել են ԱՄՆ-ի հետ համակարգմամբ, անիմաստ են դարձրել դիվանագիտական բանակցությունները։ ԱՄՆ-ն, որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ, պարտավոր է ճանաչել և միանշանակ դատապարտել այս ագրեսիան»։

The actions against Iran were coordinated with the US. The Foreign Ministry appeals to the UN
Iranian Foreign Ministry spokesman Esmail Baghaei stressed that Iran continues to defend itself with all its might and reminded each UN member state of its responsibility: "If they believe in the principles enshrined in the UN Charter, the rule of law, and the idea of ​​collective security, they must act immediately. Bilateral statements that justify aggression by equating the positions of the aggressor and the attacked country are nothing but hypocrisy and irresponsibility," Baghaei said.
He also noted that Iran has launched a fierce resistance. "All countries that have supported this regime in any way or tried to justify its actions are complicit and will remain in the memory of the peoples of Iran and the region. This aggression did not take place in a vacuum," he said.
Baghaei added: "These actions, which were carried out in coordination with the United States, have rendered diplomatic negotiations meaningless. "The United States, as a permanent member of the UN Security Council, must recognize and unequivocally condemn this aggression."