Աշխարհը պետք է իմանա, որ սա պլանավորված բռնություն է․ Իրանի ԱԳՆ խոսնակ
Իրանի Քերմանշահ քաղաքում գտնվող Ֆարաբի հիվանդանոցի վրա հարձակումը միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է և ռազմական հանցագործություն, հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային։
«Օկուպացիոն ռեժիմի կողմից կատարված ևս մեկ հանցագործություն. այս անգամ հարձակման է ենթարկվել Իրանի արևմուտքում գտնվող հիվանդանոցը։ Բնակելի թաղամասերի վրա հարվածներից բացի, բժշկական հաստատությունների վրա հարձակումը միջազգային նորմերի կոպիտ խախտում է և մարդկության դեմ հանցագործություն»,- նշել է դիվանագետը։
Նրա խոսքով՝ նման գործողություններն Իսրայելի պաշտպանության նախարարի քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին հարվածելու հրամանի ուղղակի հետևանքն են. «Սա մեկուսացված միջադեպ չէ, այլ դիտավորյալ մարտավարություն։ Աշխարհը պետք է իմանա, որ սա պլանավորված բռնություն է»։
Նա նաև հավելել է, որ պատմությունը «խիստ դատավճիռ կկայացնի բոլոր նրանց նկատմամբ, ովքեր աջակցում և արդարացնում են ագրեսիվ և ցեղասպան ռեժիմի գործողությունները»։

The attack on Farabi Hospital in the Iranian city of Kermanshah is a gross violation of international law and a war crime, Iranian Foreign Ministry spokesman Esmail Baghaei said.
“Another crime committed by the occupation regime, this time a hospital in western Iran, was attacked. In addition to attacks on residential areas, the attack on medical facilities is a gross violation of international norms and a crime against humanity,” the diplomat said.
According to him, such actions are a direct consequence of the Israeli Defense Minister’s order to strike civilian infrastructure. “This is not an isolated incident but a deliberate tactic. The world should know that this is planned violence.”
He also added that history “will pass a severe judgment on all those who support and justify the actions of the aggressive and genocidal regime.”