Վճռական հարվածն ԱՄՆ ձեռքում է. Իսրայելի բանակի խոսնակ
Իսրայելի բանակի խոսնակ Էֆի Դեֆրինը հայտարարել է, որ Իրանի Ֆորդո միջուկային օբյեկտի ոչնչացման համար անհրաժեշտ է ԱՄՆ-ի ուղիղ աջակցությունը, քանի որ վճռական հարված հասցնելու հնարավորությունն ԱՄՆ-ի ձեռքում է:
Նրա խոսքով՝ միջազգային լրատվամիջոցներում քննարկվում է, որ Իսրայելը ինքնուրույն ի վիճակի չէ ոչնչացնել Իրանի միջուկային օբյեկտները, մասնավորապես, Ֆորդոն, որը գտնվում է 80 մետր խորության վրա՝ ժայռապատ տեղանքում:
«Իսրայելի տրամադրության տակ գտնվող GBU-28 ռումբերը կարող են թափանցել մինչև 6 մ խորությամբ բետոնե կառույցներ: Սակայն Ֆորդոյի դեպքում պահանջվում է ավելի հզոր զենք՝ ամերիկյան 13 տոննա կշռող GBU-57 ռումբը, որն ընդունակ է թափանցել մինչև 61 մ խորությամբ բետոնե կառույցներ: Այս ռումբը տեղափոխելու համար անհրաժեշտ է ամերիկյան B-2 ռմբակոծիչ, ինչը ենթադրում է ԱՄՆ-ի անմիջական մասնակցությունը: Առանց ԱՄՆ-ի աջակցության՝ Իսրայելի հայտարարած նպատակն, ամենայն հավանականությամբ, անհասանելի կլինի»,- ասել է նա:
Էֆի Դեֆրինը նշել է, որ իրենց անհրաժեշտ է, որ նախագահ Թրամփը հաստատի խնդրանքը՝ աջակցելու Ֆորդոյի օբյեկտի ոչնչացմանը.

The decisive blow is in the hands of the US: Israeli army spokesman
Israeli army spokeswoman Effie Defrin said that the destruction of Iran's Fordow nuclear facility requires direct US support, as the US can deliver a decisive blow.
According to her, there is discussion in the international media that Israel is not capable of destroying Iran's nuclear facilities on its own, in particular Fordow, which is located 80 meters deep in rocky terrain.
"The GBU-28 bombs at Israel's disposal can penetrate concrete structures up to 6 meters deep. However, in the case of Fordow, a more powerful weapon is required - the American 13-ton GBU-57 bomb, which is capable of penetrating concrete structures up to 61 meters deep. To transport this bomb, an American B-2 bomber is needed, which implies direct US participation. Without US support, Israel's stated goal will most likely be unattainable," she said.
Effi Dufferin said they need President Trump to approve the request for assistance in destroying the Fordow facility.