Իրանն ու Իսրայելը շարունակում են փոխադարձ հարվածները. ի՞նչ է կատարվում գոտում
Իսրայելի զինված ուժերը հայտնել են, որ կիրակի երեկոյան մի քանի օբյեկտ հրթիռակոծվել է Իրանի կողմից, փոխանցում է Agence France-Presse-ը։
Վերջին իրադարձությունների ամփոփագիր.
• Իսրայելն ու Իրանը շարունակել են փոխադարձ հարվածները․ հակամարտությունն ընթանում է արդեն չորրորդ օրը։ Պատերազմը սրվում է՝ հանգեցնելով հարյուրավոր զոհերի և վիրավորների։
• Իսրայելի պաշտոնյաները հայտնել են, որ երկուշաբթի առավոտյան Իրանի վերջին հարվածների հետևանքով մի քանի մարդ վիրավորվել է։ Բրիտանական Ambrey ծովային անվտանգության ընկերության հաղորդմամբ՝ հրթիռային հարվածից հետո հրդեհ է բռնկվել Հայֆայի շրջանի էլեկտրակայանում։ Ընկերությունը նշել է, որ հարվածը հասցվել է հյուսիսային քաղաքի նավահանգստային ենթակառուցվածքներին։ Ambrey-ն հայտնել է նաև, որ տեսանյութում արձանագրվել է, թե ինչպես են իսրայելական զինված ուժերը դիմագրավել հարձակմանը, որից հետո արձակվել են երկու գերձայնային հրթիռներ։
• Իսրայելական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ գիշերային հարվածների հետևանքով երկրի կենտրոնական շրջաններում զոհվել է երեք մարդ, տասնյակները վիրավորվել են։
Իրանի առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Իսրայելի հարվածների հետևանքով Իրանում զոհվել է 224 մարդ, որոնց շուրջ 90 տոկոսը՝ խաղաղ բնակիչներ։
• Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը կասկածի տակ է դրել Իսրայելի պնդումները, թե հարվածները եղել են «թիրախային»՝ ընդգծելով, որ զոհերի թվում են բազմաթիվ կանայք և երեխաներ, ովքեր սպանվել են բնակելի թաղամասերում։
• Ըստ Իրանի Tasnim լրատվական գործակալության՝ կիրակի օրը Թեհրանում Իսրայելի հարձակման արդյունքում սպանվել են Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հետախուզության ղեկավար Մոհամմադ Քազեմին և նրա տեղակալը։
• Կիրակի օրը Fox News-ին տված հարցազրույցում Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է. «Կարող եմ ասել, որ Թեհրանում մենք վերացրել ենք նրանց հետախուզության գլխավոր սպային և նրա տեղակալին»։
• Իսրայելում վերջին օրերին իրականացված հարվածների հետևանքով առնվազն 14 մարդ զոհվել է, երեքը համարվում են անհետ կորած, իսկ հարյուրավոր մարդիկ վիրավորվել են մինչև կիրակի առավոտը։ Նեթանյահուն նույն օրը այցելել է Բաթ Յամում հարվածի վայր՝ գնահատելու պատճառված վնասը և հանդիպելու փրկարար ծառայության աշխատակիցների հետ։ Նա հայտարարել է. «Իրանը շատ բարձր գին է վճարելու խաղաղ բնակիչների, կանանց և երեխաների դիտավորյալ սպանության համար»։
Իսրայելի պաշտպանության բանակը X սոցիալական ցանցում հայտնել է, որ Հաշվիչ հրամանատարությունը հանձնարարել է բնակչությանը մնալ պաշտպանված վայրերին մոտ։ «Բաց տարածքներում տեղաշարժը պետք է հասցվի նվազագույնի, և խստորեն խորհուրդ է տրվում խուսափել մարդկանց կուտակումներից։ Տագնապի ազդանշանի դեպքում պետք է անմիջապես մտնել պաշտպանված տարածք և մնալ այնտեղ՝ մինչև պաշտոնական նոր հաղորդագրությունը»։
• ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իսրայելի և Իրանի միջև «շուտով» խաղաղություն կլինի՝ հավելելով, որ տեղի են ունեցել բազմաթիվ զանգեր և հանդիպումներ։ «Իրանն ու Իսրայելը պետք է գործարք կնքեն, և նրանք դա կանեն»,– գրել է նա Truth Social հարթակում՝ եզրափակելով. «Շուտով մենք կունենանք ԽԱՂԱՂՈՒԹՅՈՒՆ»։
• Ըստ Reuters-ի՝ երկու ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ հայտնել են, որ Թրամփը վերջին օրերին արգելել է Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի դեմ Իսրայելի կողմից ծրագրված սպանությունը։ Նրանք նշել են, որ ԱՄՆ-ը մշտական կապի մեջ է եղել Իսրայելի պաշտոնյաների հետ, երբ վերջինս սկսել է լայնածավալ հարձակում։ Թեև հնարավոր էր վերացնել Խամենեին, Թրամփը մերժել է այդ նախաձեռնությունը։
• Եվրամիության արտաքին քաղաքականության ղեկավար Կայա Կալլասը երեքշաբթի օրը ԵՄ արտգործնախարարների տեսակոնֆերանս է հրավիրել՝ քննարկելու Իսրայել-Իրան հակամարտությունը։ «Հաշվի առնելով Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի լրջությունը՝ ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Կալլասը հրավիրել է տեսակապի միջոցով արտգործնախարարների հատուկ նիստ»,– հայտնել է ԵՄ ներկայացուցիչը։
• Իրանի և Իսրայելի միջև լարվածությունը շարունակում է աճել՝ այն պահին, երբ «Մեծ յոթնյակի» (G7) առաջնորդները պատրաստվում են երկուշաբթի օրը հանդիպել Կանադական Ռոքի լեռներում։ Հանդիպման առաջին օրը նախատեսվում է, որ նրանք կդիմեն Թրամփին՝ հիմնավորելու իր վստահությունը, թե Իրանը և Իսրայելը պատրաստ են կնքել գործարք, որը կբերի «մոտալուտ խաղաղության»։

Iran and Israel continue to trade blows: what's happening in the zone?
The Israeli military said several sites were hit by missiles fired by Iran on Sunday evening, Agence France-Presse reported.
Summary of the latest developments:
• Israel and Iran continued to trade strikes as the conflict entered its fourth day. The war has escalated, leaving hundreds dead and injured.
• Israeli officials said several people were injured in the latest Iranian strikes on Monday morning. The British maritime security company Ambrey reported that a fire broke out at a power plant in the Haifa region after the missile strike. The company said the strike targeted the northern city's port infrastructure. Ambrey also noted that a video showed Israeli forces repelling the attack, followed by the launch of two hypersonic missiles.
• According to Israeli media, three people were killed and dozens injured in the overnight strikes in central Israel.
• An Iranian health ministry spokesman said that 224 people have been killed in the Israeli strikes in Iran, about 90 percent of them civilians.
• Iran's Foreign Ministry has questioned Israel's claims that the strikes were "targeted," stressing that many women and children were among the victims, who were killed in residential areas.
• According to Iran's Tasnim news agency, the head of intelligence for the Islamic Revolutionary Guard Corps, Mohammad Kazemi, and his deputy were killed in an Israeli strike in Tehran on Sunday.
• In an interview with Fox News on Sunday, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said: "I can say that we have eliminated their chief intelligence officer and his deputy in Tehran."
• At least 14 people have been killed in the strikes in Israel in recent days, three are missing, and hundreds have been injured as of Sunday morning. Netanyahu visited the strike site in Bat Yam the same day to assess the damage and meet with rescue workers. He said: "Iran will pay a very high price for the deliberate killing of civilians, women and children."
• The Israel Defense Forces said on the X social network that the Counter-Terrorism Command had instructed the population to stay close to protected areas. "Movement in open areas should be minimized, and it is strongly recommended to avoid gatherings. In the event of an alarm signal, one should immediately enter the protected area and remain there until further official communication."
• Former US President Donald Trump said that there would be peace "soon" between Israel and Iran, adding that numerous calls and meetings had taken place. "Iran and Israel must make a deal, and they will," he wrote on the Truth Social platform, concluding: "We will have PEACE soon."
• According to Reuters, two senior US officials said that Trump has, in recent days, blocked an Israeli assassination plot against Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei. They noted that the US was in constant contact with Israeli officials when the latter launched a large-scale attack. Although it was possible to eliminate Khamenei, Trump rejected the initiative.
• On Tuesday, European Union foreign policy chief Kaia Kallas called a video conference of EU foreign ministers to discuss the Israel-Iran conflict. "Given the seriousness of the situation in the Middle East, EU High Representative Kallas has called a special video conference of foreign ministers," an EU official said.
• Tensions between Iran and Israel continue to rise as leaders of the Group of Seven (G7) are set to meet in the Canadian Rockies on Monday. On the first day of the meeting, they are expected to appeal to Trump to substantiate his confidence that Iran and Israel are ready to sign a deal that will bring "closer peace."