Էրդողանն ու Թրամփը հեռախոսազրույց են ունեցել
Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը և ԱՄՆ նախագահ Թրամփը հեռախոսով քննարկել են Իսրայել-Իրան հակամարտությունը, երկկողմ հարաբերությունները և տարածաշրջանային խնդիրները։
Ինչպես հայտնում է Անադոլու գործակալությունը, Թուրքիայի նախագահը ողջունել է Թրամփի վերջին հայտարարությունները Իսրայել-Իրան հակամարտությունը դադարեցնելու վերաբերյալ՝ ընդգծելով հրատապ գործողությունների անհրաժեշտությունը՝ կանխելու աղետը, որը կարող է մեծանալ տարածաշրջանում։
Նա նշել է, որ Իսրայելի հարձակումները Իրանի վրա հանգեցրել են «անդառնալի տնտեսական և քաղաքացիական վնասների» երկու կողմերի համար, և շեշտել, որ պետք է դադարեցնել այս վտանգավոր էսկալացիան։

Turkish President Erdogan and US President Trump discussed the Israel-Iran conflict, bilateral relations, and regional issues over the phone.
According to the Anadolu Agency, the Turkish president welcomed Trump's recent statements on ending the Israel-Iran conflict, stressing the need for urgent action to prevent a catastrophe that could escalate in the region.
He noted that Israel's attacks on Iran have caused "irreversible economic and civilian damage" to both sides and stressed that this dangerous escalation must be stopped.