Թրամփը Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը մտահոգիչ է անվանել
Պուտինի և Թրամփի միջև շուրջ 50 րոպե տևած հեռախոսազրույցի ընթացքում առաջնորդները քննարկել են Մերձավոր Արևելքում սրված իրավիճակը։ Պուտինը Թրամփին տեղեկացրել է նախորդ օրն Իրանի նախագահի և Իսրայելի վարչապետի հետ ունեցած հեռախոսազրույցների մասին։
Թրամփը Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը գնահատել է որպես շատ մտահոգիչ։ Նախագահները չեն բացառել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցային ուղուն վերադառնալը։
Թրամփի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում Պուտինը զրուցակցին տեղեկացրել է հունիսի 2-ին Թուրքիայում ձեռք բերված Ստամբուլի համաձայնագրերի կատարման մասին։ Պուտինի խոսքով՝ Ռուսաստանը պատրաստ է շարունակել բանակցությունները ուկրաինական կողմի հետ։
Պուտինը շնորհավորել է Թրամփին ծննդյան և Ամերիկյան դրոշի օրվա կապակցությամբ։ Զրույցի ընթացքում առաջնորդները գոհունակություն են հայտնել հաստատված հարաբերություններից, որոնք հնարավորություն են տալիս լուծել հրատապ հարցեր։

Trump calls the situation in the Middle East 'worrying'
During the approximately 50-minute telephone conversation, Putin and Trump discussed the tense situation in the Middle East. Putin informed Trump about his telephone conversations with the Iranian President and the Israeli Prime Minister the previous day.
Trump assessed the situation in the Middle East as very worrying. The presidents did not rule out returning to the negotiating track on Iran's nuclear program.
During the telephone conversation with Trump, Putin informed his interlocutor about implementing the Istanbul agreements reached in Turkey on June 2. According to Putin, Russia is ready to continue negotiations with the Ukrainian side.
Putin congratulated Trump on his birthday and American Flag Day. During the conversation, the leaders expressed satisfaction with their established relations, which allow them to resolve urgent issues.