Ի՞նչ է հայտնի Իսրայելի՝ Իրանի վրա հարվածներից
Գիշերը Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Իրանին։ Radar Armenia-ն ներկայացնում է մինչ այս պահը տեղի ունեցած իրադարձությունները հակիրճ.
▪️ Թեհրանում պայթյունների ձայների մասին առաջին հաղորդագրությունները ստացվել են Երևանի ժամանակով մոտ ժամը 4-ին։
▪️ Շուտով Իսրայելի բանակը հայտարարել է, որ հարվածներ է հասցնում Իրանի ողջ տարածքում գտնվող տասնյակ թիրախների, որոնք, իբր, կապված են միջուկային ծրագրի հետ, ինչպես նաև ռազմական օբյեկտների:
▪️ Թեհրանում ավերվել են բնակելի համալիրներ, որտեղ բնակվում են բարձրաստիճան զինվորականներ:
▪️ Պայթյուններ են տեղի ունեցել նաև Նաթանզի իրանական միջուկային օբյեկտում:
▪️ Իրանական ԶԼՄ-ները հաստատել են Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հրամանատարի և երեք միջուկային ֆիզիկոսների մահը:
▪️ Առավոտյան հայտնի դարձավ նաև Իսրայելի հարձակումների հետևանքով Իրանի գլխավոր շտաբի ղեկավարի մահվան մասին:
▪️ Իսրայելի՝ Թեհրանի վրա հարվածների հետևանքով տուժել է առնվազն 50 մարդ, որոնցից առնվազն 35-ը կանայք և երեխաներ են
▪️ Իրանի գերագույն առաջնորդը հայտարարել է, որ «գործողությունների ազատություն» է տրամադրում երկրի զինված ուժերին՝ Իսրայելի հարվածներին պատասխանելու համար:
▪️ Իրանի գերագույն առաջնորդը Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ղեկավար է նշանակել գեներալ Ահմադ Վահիդիին:
▪️ Իսրայելի պաշտպանության նախարարը, սպասելով Իրանի պատասխանին, հայտարարել է արտակարգ դրություն:
▪️ Իսրայելի բանակը, Իրանի դեմ գործողություն սկսելուց հետո, հրամայել է մոբիլիզացնել պահեստային զինծառայողների:
▪️ Թրամփը, Իսրայելի՝ Իրանի վրա հարվածների ֆոնին, հավաքել է իր կաբինետի նիստը:
▪️ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն պնդում է, որ ԱՄՆ-ը չի մասնակցել և օգնություն չի ցուցաբերել Իսրայելին:

What is known about Israel's strikes on Iran?
Israel struck Iran overnight. Radar Armenia presents a summary of the events that have occurred so far.
▪️ The first reports of explosions in Tehran were received at around 4 a.m. Yerevan time.
▪️ Soon, the Israeli army announced that it was striking dozens of targets across Iran, allegedly related to the nuclear program, as well as military facilities.
▪️ Residential complexes where high-ranking military personnel live were destroyed in Tehran.
▪️ Explosions also occurred at the Iranian nuclear facility in Natanz.
▪️ Iranian media confirmed the death of the commander of the Islamic Revolutionary Guard Corps and three nuclear physicists.
▪️ In the morning, it became known about the death of the chief of the Iranian General Staff as a result of the Israeli attacks.
▪️ At least 50 people were injured in the Israeli strikes on Tehran, at least 35 of whom were women and children
▪️ Iran's supreme leader announced that he was providing the country's armed forces with "freedom of action" to respond to Israeli strikes.
▪️ Iran's supreme leader appointed a general as the head of the Islamic Revolutionary Guard Corps, Ahmad Vahidi:
▪️ Israel's defense minister has declared a state of emergency, awaiting Iran's response.
▪️ The Israeli army has ordered the mobilization of reservists after launching an operation against Iran.
▪️ Trump has convened a cabinet meeting in the wake of Israel's strikes on Iran.
▪️ US Secretary of State Marco Rubio insists that the US did not participate and did not provide assistance to Israel.