Ձգտում ենք Հայաստանի շուրջ ստեղծել խաղաղության և բարգավաճման միջավայր
Հունիսի 12-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Մարսելում մասնակցել է «Միջերկրական Ռաիսինա» համաժողովին, որն այս ձևաչափով Հնդկաստանի և Ֆրանսիայի գործընկերներ կողմից կազմակերպվում է առաջին անգամ։
Նախարար Միրզոյանը և Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը համատեղ մասնակցել են պանելային քննարկման՝ «Հաջորդ հատուկ հարաբերությունները՝ Հնդա-խաղաղօվկիանոսյանյան տարածաշրջանի և Եվրոպայի միջև ռազմավարական գործընկերության խորացումը» խորագրի ներքո:
Նախարար Միրզոյանին ուղղված հարցերը և պատասխանները ներկայացված են ստորև։
Հարց - Գիտեք, այնպես ստացվեց, որ այս քննարկմանը պատրաստվելիս ես Երևանում էի և լսեցի ՀՀ վարչապետի ելույթը, որի ընթացքում նա հանդես եկավ Սթիվ Ջոբսի ոճով. ձեռքին վահանակ էր և էկրանին ներկայացնում էր նյութը, և նրա ելույթն ամբողջությամբ վերաբերում էր փոխկապակցվածությանը: Եվ որոշակի առումով, նախարար Միրզոյանը խոսեց փոխկապակցվածության կարևորության մասին՝ դիվերսիֆիկացնելու և դիմակայունություն կառուցելու համար, այնպես չէ՞: Այսպիսով, ինչպե՞ս է Հայաստանը, որն ունի ասիական աշխարհագրություն և եվրոպական ոգի, չգիտեմ՝ ինչպես է հնարավոր ավելի լավ նկարագրել, բայց գուցե սա լավ նկարագրություն է, ինչպե՞ս է Հայաստանը տեսնում այս նոր պահը, որտեղ կա փոխկապակցվածության, դիվերսիֆիկացման ծարավ և դեր երկրների համար:
Արարատ Միրզոյան - Շնորհակալություն հարցի համար: Նախ և առաջ, խորին ցավակցություններս այն ընտանիքներին, որոնք կորցրել են իրենց հարազատներին Հնդկաստանում օդանավի վթարի պատճառով, և շնորհակալություն հրավերի համար:
Առաջին բանը, որ ես կցանկանայի նշել, այն է, որ Հայաստանը շատ ուրախ է տեսնել, որ Ֆրանսիան և Հնդկաստանն արդեն դարձել են ռազմավարական գործընկերներ: Եվրոպան և Հնդկա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանը մեծ փոխադարձ հետաքրքրություն ունեն՝ խորացնելու իրենց կապերը: Այս գոհունակությունը, բնականաբար, հիմնված է կոնկրետ պատճառների վրա:
Առաջին ակնհայտ փաստը. մենք ռազմավարական հարաբերություններ ունենք Ֆրանսիայի հետ և խորացնում ենք մեր կապերը Եվրոպական միության հետ, ինչպես նաև ռազմավարական հարաբերություններ ունենք Հնդկաստանի հետ: Մենք, կրկին, զգալիորեն խորացնում ենք այդ կապերը: Երկրորդ ակնհայտ պատճառը. երբ նայեք քարտեզին, կտեսնեք Եվրոպան, Հնդկաստանը և նրանց միջև ընկած որոշ երկրներ: Հայաստանը գտնվում է այդ միջակայքում: Եթե ցանկանում եք կապ հաստատել Ֆրանսիայի և Հնդկաստանի միջև, և իմ հարգանքներս նախորդ խոսնակին և ընկերության ներկայացուցչին, ուղիներից մեկը ծովն է: Ցավոք, դա միշտ չէ, որ արագ է, իսկ վերջին ժամանակներում, հավանաբար, նաև միշտ չէ, որ անվտանգ է: Բացի այդ, կան ցամաքային ուղիներ: Այստեղ Հայաստանը կարևոր դիրք ունի. Հայաստանը գտնվում է Հարավային Կովկասում, որը Եվրոպայի և Հնդկաստանի միջև է: Մենք խթանում ենք փոխկապակցվածության ծրագրեր և հսկայական գումարներ ենք ներդնում մեր ենթակառուցվածքներում:
Հայաստանն ունի չորս հարևան. Վրաստանը՝ հյուսիսում, Իրանը՝ հարավում, Ադրբեջանն՝ արևելքում և Թուրքիան՝ արևմուտքում: Մենք գերազանց հարաբերություններ ունենք չորսից երկու երկրների՝ Վրաստանի և Իրանի հետ, և մենք ջանում ենք կարգավորել մեր հարաբերություններն Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ՝ այն ըմբռնումով, որ պատրաստվում ենք բացել սահմանները, հաստատել երկաթուղային կապ և նույնիսկ այս ծրագրի ենթակառուցվածքային մասին տվել ենք շատ կոնկրետ անվանում՝ «Խաղաղության խաչմերուկ»: Այսպիսով, մենք ձգտում ենք Հայաստանի շուրջ ստեղծել խաղաղության և բարգավաճման միջավայր, որպեսզի օգուտ քաղեն ոչ միայն Հայաստանը, Ադրբեջանը, Թուրքիան, Վրաստանը և Իրանը, այլև ավելի լայն տարածաշրջանը:
Եթե ցանկանում եք կապ հաստատել Հնդկաստանի և Ֆրանսիայի միջև, պետք է ասեմ, որ անհրաժեշտ է մեծ ուշադրություն դարձնել այն ամենին, ինչ գտնվում է այդ միջակայքում: Այնտեղ կա տարածք և միջավայր, որտեղ կարող եք հանգստանալ, վերալիցքավորվել և այնուհետև շարունակել ճանապարհը:
Հարց - Պարոն նախարար, այսօր ավելի լայն փոխկապակցվածության ծրագրերը ներառում են նաև թվային կապակցվածություն, գիտելիքների կապակցվածություն և նորարարությունների կապակցվածություն: Ձեզ վրա տպավորություն գործե՞լ է Հայաստանի ստարտափ հատվածը, տեխնոլոգիական ոլորտը: Կարծում եք՝ արդյոք այժմ կա՞ բիզնես հետաքրքրություն ուշադրություն դարձնելու Եվրոպայի կենտրոններին, ինչպիսիք են Ֆրանսիան, Բանգալորը և Հնդկաստանի այլ կենտրոններ, և, իհարկե, վաղվա նոր կենտրոններին, ինչպիսին է Հայաստանը:
Արարատ Միրզոյան - Իհարկե: Սա ևս մեկ ուղղություն է, որտեղ մենք մեծ ներդրումներ ենք կատարում: Գիտեք, կան մի քանի նախադրյալներ, և, հավանաբար, ամենակարևորն այն է, որ մենք ունենք մարդկային ռեսուրսներ, անհատներ, տաղանդներ, ովքեր զբաղվում են այս ոլորտով, և երկրորդ՝ մենք ունենք էլեկտրաէներգիա տվյալների կենտրոնների և ենթակառուցվածքների համար: Նշեմ մեկ հետաքրքիր զուգադիպություն. երկու օր առաջ մենք հայտարարեցինք Հայաստանում հսկայական արհեստական բանականության ծրագրի մեկնարկի մասին՝ ֆրանսիական MISTRA-ի, NVIDIA-ի և մի քանի այլ դերակատարների մասնակցությամբ, և սա միայն օրինակներից մեկն է: Այսպիսով, կրկին, երբ խոսում ենք արհեստական բանականության, ՏՏ-ի և այս ոլորտներում համագործակցության մասին, Հայաստանը 100%-ով անվտանգ հանգրվան է:
Հարց - Պարոն Միրզոյան և դոկտոր Ջայշանկար, փոխկապակցվածության ի՞նչ հետաքրքիր գաղափարներ կան երկրների նոր խմբերի համար, որոնք կարող են ձևավորել ապագան: Ի՞նչ տեսակի գործընկերություններ կարող են իսկապես ֆիքսել այս նոր հանգրվանը:
Արարատ Միրզոյան - Ամբողջ խոսակցության ընթացքում եղան մի քանի արտահայտություններ, որոնց վրա կցանկանայի ուշադրություն դարձնել: Դուք ասացիք «բիզնեսն առաջինը», բոլորը խոսում էին խափանված մատակարարման շղթաների, տնտեսական օգուտների մասին: Բայց իմ տպավորությունն այն է, որ մենք ինչ-որ բան բաց ենք թողնում: Եթե տնտեսական օգուտներն այն ամեն ինչի հիմքում են, ինչ տեղի է ունենում աշխարհում, ապա, հավանաբար, Եվրոպան պետք է շարունակեր գազ կամ նավթ գնել Ռուսաստանից: Փոխկապակցվածության հարցում. եթե ամենահեշտ, ամենաէժան ճանապարհները պետք է լինեին առանցքային, կներեք սա ասելու համար, ապա Հնդկաստանը պետք է կապվեր աշխարհի մնացած մասի, Արևմուտքի հետ Պակիստանի միջոցով: Բայց դա տեղի չի ունենում, այդպես չէ՞: Դրա համար պետք է լինի պատճառ:
Սա, առնվազն ինձ, ստիպում է մտածել, որ կա ինչ-որ բան տնտեսական օգուտներից զատ: Կան աշխարհաքաղաքական շահեր: Եվ ահա թե ինչու է, և ես խորապես հավատում եմ դրան, Եվրոպան, Ֆրանսիան ցանկանում ավելի մոտենալ Հնդկաստանին, և հակառակը՝ Հնդկաստանը ցանկանում է ավելի մոտենալ Եվրոպային: Քանի որ, կրկին, եթե խոսենք տնտեսական օգուտների մասին, կան ավելի էժան և ավելի արդյունավետ ճանապարհներ:
Եթե խոսում ես ավելի մեծ ուժ դառնալու ցանկության և ձգտման մասին, ապա օվկիանոսում միշտ կան ավելի մեծ ձկներ: Եկեք անկեղծ խոսակցություն ունենանք: Կա Միացյալ Նահանգներ, կա Չինաստան, կա Ռուսաստան, նրանք բոլորը ռազմական առումով ավելի հզոր են, այդպես չէ՞: Այսպիսով, միմյանց ավելի մոտ լինելու փոխադարձ ձգտման հետևում ես տեսնում եմ նաև Հնդկաստանի և Եվրոպայի աշխարհաքաղաքական ձգտումները, և ես տեսնում եմ ցանկություն՝ ավելի մեծ խոսք ունենալ աշխարհաքաղաքական հարաբերություններում:
Ես երրորդ երկրից եմ` ոչ ԵՄ-ից, ոչ էլ Հնդկաստանից, ես Հայաստանից եմ: Ինչու՞ եմ ես ցանկանում աջակցել այդ ձգտմանը: Ինչու՞ եմ ես ցանկանում սատարել: Որովհետև ես տեսնում եմ որոշակի հիմնավորում այդ ձգտման հետևում՝ ունենալ ավելի ամուր, ավելի արդար և ավելի հավասարակշռված միջազգային կարգ: Միջազգային կարգը խաթարվել է՝ սկսած համավարակից, ապա Ուկրաինայի պատերազմը։ Եվ դրա արդյունքն է այն, աշխարհը խելագարվել է, այդպես չէ՞: Այսպիսով, եթե ցանկանում ենք վերակառուցել միջազգային կարգը, և եթե Եվրոպան ու Հնդկաստանը ցանկանում են ավելի մեծ խոսք ունենալ այդ հարցում, ապա Հայաստանի նման որոշ երկրներ կարող են ցանկանալ աջակցել ձեզ այդ հարցում: Իսկ եթե ոչ, ապա դա պարզապես ազդեցություն ունենալու կամ ավելի մեծ ուժ ձեռք բերելու ցանկություն է:
Սա Ձեր հարցին ուղղիղ պատասխան չէր, բայց սրանք էին իմ դիտարկումները մեր խոսակցության վերաբերյալ: Այսպիսով, ինչու՞ եք ցանկանում ավելի մոտենալ: Գուցե կիսո՞ւմ եք նույն գաղափարները, արժեքները: Այդպես է: Որովհետև Հնդկաստանը աշխարհի ամենամեծ ժողովրդավարությունն է, իսկ ԵՄ-ն մայրցամաք է, կամ երկրների ակումբ՝ ամենաուժեղ ժողովրդավարական ինստիտուտներով: Բայց մենք նաև տեսնում ենք, որ ԵՄ երկրները սկսել են տատանվել, այդպես չէ՞: Արդյո՞ք ամեն ինչ կարգին է Եվրոպայի ներսում: Արդյո՞ք պահանջները հիմնավոր են:
Արարատ Միրզոյան (եզրափակիչ խոսք). Այս անգամ ես կարճ կլինեմ: Հայաստանյան լուծումը, հայաստանյան պատասխանը, առաջին հերթին, երբ խոսքը վերաբերում է լոգիստիկային, «Խաղաղության խաչմերուկն» է: Սա մեր ճանապարհն է՝ Արևմուտք-Արևելք կամ Արևելք-Արևմուտք, Հյուսիս-Հարավ անցումը, որի մասին այս ծրագիրը հոգում է: Եվ երկրորդ՝ նորարարություն, արհեստական բանականություն և տվյալների մեծ կենտրոններ: Ես արդեն ասացի, որ այդ համատեքստում Հայաստանն անվտանգ հանգրվան է:

We strive to create an environment of peace and prosperity around Armenia
On June 12, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan participated in the "Mediterranean Raisina" conference in Marseille, which Indian and French partners are organizing in this format for the first time.
Minister Mirzoyan and Indian Foreign Minister Subrahmanyam Jaishankar jointly participated in a panel discussion entitled "The Next Special Relationship: Deepening the Strategic Partnership between the Indo-Pacific Region and Europe."
The questions and answers addressed to Minister Mirzoyan are presented below.
Question - It happened that while preparing for this discussion, I was in Yerevan and listened to the speech of the RA Prime Minister, during which he spoke in the style of Steve Jobs. He had a board in his hand and presented the material on the screen, and his speech was all about connectivity. Minister Mirzoyan also talked about the importance of connectivity in diversifying and building resilience, right? So how does Armenia, which has an Asian geography and a European spirit? I don't know how to describe it better, but this could be a good description. See this new moment where there is a thirst for connectivity, diversification, and a role for countries?
Ararat Mirzoyan: Thank you for the question. First of all, my deepest condolences to the families who lost their loved ones in the plane crash in India, and thank you for the invitation.
First, Armenia is pleased that France and India have already become strategic partners. Europe and the Indo-Pacific region have a great mutual interest in deepening their ties. Of course, this satisfaction is based on specific reasons.
The first obvious fact is that we have strategic relations with France, deepening our ties with the European Union. We also have strategic relations with India. Again, we are deepening those ties significantly. The second apparent reason is that when you look at the map, you will see Europe, India, and some countries in between. Armenia is in that range. If you want to connect between France and India, and my respects to the previous speaker and the company representative, one of the ways is by sea. Unfortunately, it is not always fast, and in recent times, it has not always been safe either. In addition, there are land routes. Here, Armenia has an important position. Armenia is located in the South Caucasus, between Europe and India. We promote connectivity projects and invest vast amounts of money in our infrastructure.
Armenia has four neighbors. Georgia to the north, Iran to the south, Azerbaijan to the east, and Turkey to the West. We have excellent relations with two of the four countries, Georgia and Iran. We are trying to normalize our relations with Azerbaijan and Turkey, with the understanding that we will open the borders and establish a railway connection. We have even given a particular name to the infrastructure part of this project: "Crossroads of Peace." We are trying to create an environment of peace and prosperity around Armenia so that Armenia, Azerbaijan, Turkey, Georgia, Iran, and the wider region will benefit.
If you want to establish a connection between India and France, you must pay great attention to everything in between. There is a space and an environment where you can rest, recharge, and continue your journey.
Question—Mr. Minister, today, the broader connectivity projects include digital, knowledge, and innovation. What is your impression of the startup sector of Armenia, the technology sector, working? Do you think there is now a business interest in paying attention to the centers of Europe, such as France, Bangalore, and other centers in India, as well as, of course, the new centers of tomorrow, such as Armenia?
Ararat Mirzoyan - Of course. This is another direction in which we are making significant investments. There are several prerequisites, and the most important one is that we have human resources, individuals, and talents engaged in this area. Secondly, we have electricity for data centers and infrastructure. Let me mention one interesting coincidence. Two days ago, we announced the launch of a vast artificial intelligence project in Armenia with the participation of French MISTRA, NVIDIA, and several other players, and this is just one example. So, again, when we talk about artificial intelligence, IT, and cooperation in these areas, Armenia is a 100% haven.
Question: Mr. Mirzoyan and Dr. Jaishankar, what are some interesting ideas for interconnectedness for new groups of countries that can shape the future? What kind of partnerships can capture this new horizon?
Ararat Mirzoyan: Full. There were a few phrases during the conversation that I would like to pay attention to. You said "business first"; everyone discussed disrupted supply chains and economic benefits. But I think we are missing something. If economic benefits are at the heart of everything happening in the world, then Europe should continue to buy gas or oil from Russia. Regarding the interconnection issue, if the easiest, cheapest routes were the key, India would have to be connected to the rest of the world, to the West, and through Pakistan. But that's not happening. There must be a reason for that.
This makes me think that there is something beyond the economic benefits. There are geopolitical benefits. That's why, and I firmly believe this, Europe and France want to get closer to India, and vice versa, India wants to get closer to Europe. Again, if we talk about economic benefits, there are cheaper and more efficient routes.
If you talk about the desire and aspiration to become a greater power, there are always bigger fish in the ocean. Let's have an honest conversation. There's the United States, there's China, there's Russia, they're all militarily more powerful, right? So, behind the mutual aspiration to get closer to each other, I also see the geopolitical ambitions of India and Europe and a desire to have a greater say in geopolitical relations.
I am from a third country, neither the EU nor India; I am from Armenia. Why do I want to support that aspiration? Why do I want to support you? Because I see some justification behind that aspiration: to have a stronger, fairer, and more balanced international order. The global order has been disrupted, starting with the pandemic and then the war in Ukraine. And the result is that the world has gone wild, right? So if we want to rebuild the international order, and if Europe and India wish to have a bigger say in that, some countries like Armenia might want to support you. And if not, then it's just a desire to have influence or to gain more power.
This wasn't a direct answer to your question, but these were my observations about our conversation. So why do you want to get closer? You may share the same ideas and values. That's right. India is the largest democracy in the world, and the EU is a continent or a club of countries with the strongest democratic institutions. However, we also see that the EU countries have started to waver. Is everything okay inside Europe? Are the demands justified?
Ararat Mirzoyan (closing remarks): I will be brief this time. The Armenian solution, the Armenian answer, regarding logistics, is the "Crossroads of Peace." This is our road, the West-East or East-West, North-South transition, which this program takes care of. Second, innovation, artificial intelligence, and big data centers. I have already said that Armenia is a haven in this context.