Իսրայելը պատրաստվում է Իրանի վրա հնարավոր հարվածին
Ամերիկյան NBC news-ը հաղորդում է , որ Իսրայելը կարող է առաջիկա օրերին ռազմական հարված հասցնել Իրանին՝ առանց ԱՄՆ-ի աջակցությունը ստանալու։ Այս մասին հաղորդում են իրավիճակին ծանոթ հինգ աղբյուրներ։
Իսրայելը դժգոհ է բանակցվող համաձայնագրի՝ ուրանի հարստացման հետ կապված պայմաններից, որոնք համարում է անընդունելի։ Միակողմանի հարվածը կարող է լուրջ հակասության հանգեցնել Թրամփի վարչակազմի հետ, որը դեմ է նման քայլին։
ԱՄՆ-ն սպասում է Իրանի պատասխանին նոր առաջարկված միջուկային համաձայնագրի շուրջ։ Թրամփը հրապարակայնորեն հայտարարել է, որ Իրանը կարծես ավելի կոշտ դիրքորոշում է ընդունում բանակցություններում։
Նոր հնարավոր հակամարտության ֆոնին Վաշինգտոնը հրահանգել է բոլոր դեսպանատներին, որոնք կարող են հայտնվել Իրանի հրթիռների և ռազմական միջոցների հարվածի տակ (Միջին Արևելք, Հյուսիսային Աֆրիկա և Արևելյան Եվրոպա), զինվորականների ընտանիքներին՝ կամավոր հեռանալ։
ԱՄՆ պաշտոնյաները զգուշացվել են հնարավոր իսրայելական հարվածի մասին։ Մինչ այժմ Սպիտակ տունը այս հարցով չի տեղեկացրել Կոնգրեսի բարձրագույն անդամներին։
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ-ն արդեն թույլատրել է տարածաշրջանից ոչ էական աշխատակիցների և զինծառայողների ընտանիքների կամավոր դուրսբերումը։
Ամերիկյան CBS News-ն էլ հայտնում է, որ ԱՄՆ-ն տեղեկացված է Իսրայելի հարձակումից, և Թել Ավիվը պատրաստ է դրան։

Israel is preparing for a possible attack on Iran
Five sources familiar with the situation reported that American NBC News reports that Israel may launch a military strike on Iran in the coming days without receiving US support.
Israel is dissatisfied with the terms of the negotiated agreement on uranium enrichment, which it considers unacceptable. A unilateral strike could lead to a serious conflict with the Trump administration, which is against such a step.
The United States awaits Iran's response to the new proposed nuclear agreement. Trump has publicly stated that Iran seems to be taking a tougher stance in the negotiations.
In the face of a new possible conflict, Washington has ordered all embassies that could be hit by Iranian missiles and military assets (in the Middle East, North Africa, and Eastern Europe) and military families to leave voluntarily.
US officials have been warned about a possible Israeli strike. So far, the White House has not informed senior members of Congress about this issue.
At the same time, the US has already allowed the voluntary withdrawal of non-essential employees and military families from the region.
The American CBS News also reports that the US is aware of the Israeli attack, and Tel Aviv is ready for it.