Իրանը պատրաստ է պատասխանել Իսրայելի հարվածին. NYT
Իրանի բարձրաստիճան ռազմական պաշտոնյաներն արդեն մշակել են գործողությունների ծրագիր, եթե Իսրայելը հարված հասցնի երկրի միջուկային օբյեկտներին։ Այս մասին The New York Times-ին հայտնել է իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյա՝ ի պատասխան լուրերի, որ Իսրայելը կարող է հարված հասցնել առաջիկա օրերին։
Ըստ պաշտոնյայի, պլանը նախատեսում է անմիջապես հակահարված՝ նման ծավալով, ինչպես 2024թ․ հոկտեմբերին, երբ Իրանը մոտ 200 բալիստիկ հրթիռ էր արձակել Իսրայելի ուղղությամբ, ինչը ստիպել էր Իսրայելի բնակչությանը թաքնվել ապաստարաններում։
Իրանը նաև նախազգուշացրել է, որ հարձակման դեպքում ԱՄՆ-ին ևս պատասխանատվության կենթարկի Իսրայելի հետ՝ թիրախավորելով տարածաշրջանում գտնվող ամերիկյան ուժերին։

Iran is ready to respond to the Israeli strike. NYT
Iran’s top military officials have already developed a plan of action in case Israel strikes its nuclear facilities, a senior Iranian official told The New York Times in response to reports that Israel could strike in the coming days.
The plan, the official said, calls for an immediate counterattack on a scale similar to that of October 2024, when Iran fired nearly 200 ballistic missiles at Israel, sending Israelis fleeing into shelters.
Iran has also warned that it will hold the United States accountable along with Israel if it attacks, targeting American forces in the region.